100 szczytów na 100-lecie niepodległości, Beskid Wyspowy

XIX Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa na Mogielicę z Jurkowa

W Wielki Piątek wzięliśmy udział w XIX Drodze Krzyżowej na Mogielicę w Beskidzie Wyspowym. Pogoda dopisała. Było ciepło i niezwykle słonecznie.

Organizowana jest tu corocznie, przez mielecki oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Carpatia” oraz parafię p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Jurkowie. W tym roku udział wzięło w niej 336 osób z całej Polski. Do Jurkowa przybyły m.in. grupy z Tarnowa, Mielca, Bielska – Białej, Gorlic czy Łodzi.

Była to nasza pierwsza tego typu Droga Krzyżowa, ale z pewnością nie ostatnia. Jest to niezwykłe, duchowe przeżycie.

O godzinie 9:00 rozpoczęliśmy modlitwą w kościele w Jurkowie, pozostawiając samochód na parkingu kościelnym.

Kościół w Jurkowie

Zewnętrzny wygląd kościoła jak i jego wnętrze robi niesamowite wrażenie. Jest jednym z najpiękniejszych w jakich byłam. Oszalowany został deskami i ozdobiony polichromią. Wieża kościoła została wykonana z naturalnego kamienia. Na placu kościelnym znajduje się dzwonnica z 1970 roku z trzema dzwonami, pochodzącymi z lat 1935 – 1959.

Kościół w Jurkowie jest unikatowym zabytkiem tutejszego regionu.

Dzwonnica na placu kościelnym

Główny ołtarz kościoła z umieszczonym obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wykonany jest w stylu neoromańskim. Na ścianach znajduje się polichromia przypominająca sztukę wschodnią m.in. Stworzenie świata na sklepieniu głównej nawy, Droga Krzyżowa czy tajemnice różańca świętego.

Wnętrze kościoła w Jurkowie
Polichromia – Stworzenie Świata w nawie głównej kościoła

Droga Krzyżowa

Po krótkim, 20-minutowym nabożeństwie, udaliśmy się w rozważaniu tajemnic Męki Pańskiej na szczyt Mogielicy. Drodze Krzyżowej przewodniczył wikariusz z parafii MBNP w Jurkowie.

Na szlaku niebieskim prowadzącym z Jurkowa na Mogielicę, znajdują się poszczególne stacje umieszczone na drzewach.

Uczestnicy wydarzenia nieśli na przodzie drewniany krzyż (w tym również dzieci). Cała Droga Krzyżowa trwała około 3 godzin. Podczas niej, każdy z uczestników mógł ponieść i adorować krzyż z relikwiami z Ziemi Świętej. Ze szczytu natomiast każdy z uczestników schodził do Jurkowa indywidualne, dowolną trasą.
Galeria zdjęć z tego Wielkopiątkowego wydarzenia poniżej.

 

Z górskim pozdrowieniem,

Edyta/Pod szczytem

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *