Odznaki górskie

Odznaka popularna GOT PTTK – weryfikacja + poprawne wypełnienie książeczki

No i jest ! 🙂 Doczekaliśmy się weryfikacji pierwszej odznaki GOT Popularnej jak widzicie na zdjęciu poniżej śliczna lśniąca odznaka bardzo starannie wykonana 🙂 Odznaka została nam przyznana za rok 2014 i 2015 w oddziale PTTK w Tarnowie (oddział rejonowy) za trasy przebyte w Bieszczadach i Karkonoszach.
W latach 2014 – 2015 uzbieraliśmy łącznie 114 punktów, z czego 60 zostało zaliczone na poczet odznaki popularnej, a nadwyżka 54 punktów na poczet kolejnej odznaki brązowej, którą w niedługim czasie również zweryfikujemy po tegorocznym pobycie w Tatrach :).
Pomimo, że w książeczce nie mieliśmy żadnych pieczątek ani podpisów przodowników nie było problemu z weryfikacją odznaki jedynie na podstawie zdjęć. Przodownicy czasami wierzą nawet na słowo, że byliście we wskazanych miejscach. Zdarza się, że mogą zadać jakieś pytanie kontrolne aby sprawdzić naszą prawdomówność jeśli idziecie weryfikować odznakę osobiście do oddziału np. Czy z Karpacza można dojść do Morskiego Oka ? 😀 Pewnie można, ale dosyć długo by to trwało ;).

 

 

Weryfikacja polega na sprawdzeniu naszych wpisów w książeczce GOT, podliczeniu poprawności punktów i przybiciu odpowiednich pieczątek. Koszt weryfikacji to 1 zł. Zweryfikowana książeczka  uprawnia do nabycia i noszenia odznaki na danym stopniu. Odznaki można nabyć w oddziałach PTTK.
Koszty odznak to ceny wahające się od 3,50 zł do 10 zł w zależności od rodzaju odznaki i oddziału PTTK. Najdroższa jest odznaka popularna, która w naszym oddziale kosztywała 9 zł.

 

Jak prawidłowo wypełnić książeczkę GOT do weryfikacji i jak wylicza się punkty z przebytych tras wspominałam już w tym poście, do którego odsyłam zainteresowanych.

Poniżej zamieszczam zdjęcia z wypełnionej przeze mnie książeczki GOT dla przykładu.

 

 

 

Punktację do GOT z poszczególnych tras i grup górskich  znajdziecie tutaj.
W razie wątpliwości zapraszamy do komentowania i zadawania pytań pod postem, na wszystkie odpowiemy 🙂
E.M.

 

You may also like...

39 Comments

 1. Za zejście liczymy punkty tak samo jak za wejście, tzn za odległość oraz za sumę podejść.
  Więc punkty za odległość będą te same, a za sumę podejść… pewnie mniej, ale nie znam dokładnej trasy.

 2. Dziś zapragnąłem zdobyć te odznakę popularną. Niestety dopiero kupię książeczkę, więc pieczątki będę zbierał od kolejnych wejść:-) W tym miesiącu byłem już 3 razy w górach i już te bym chętnie chciał wpisać do książeczki, bo są wyjątkowo zacne:-) Przygotuję kilka zdjęć ze szczytu itd. Ale mam pytanie – czy te zdjęcia wklejałaś do książeczki czy dołączyłaś po prostu? I wysłałaś pocztą książeczkę do COTG?

  1. Zdjęcia wysyłałam e-mailem a książeczkę pocztą 🙂 pozdrawiam !

 3. Cześć!
  Chciałem zapytać o punktowanie i zapis trasy; a mianowicie powiedzmy, że wychodziłem codziennie doliną Kościeliską, ale w różne miejsca (raz w Jaskinie Mroźną, na drugi dzień nad Smreczyński staw) czy przejście nią liczy się tylko raz do punktacji? Jeśli tak, to jak to ująć w książeczce? Pozdrawiam

  1. Witaj tak zalicza się raz w ramach tego samego stopnia odznaki. Ja wpisywałam do książeczki całe trasy a przy powtarzających się odcinkach pisałam zero punktów. Pozdrawiam

 4. Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie limitu dziennego punktów, wszędzie jest napisane, że jest to 50 pkt, a co w przypadku, gdy jednego dnia zdobędziemy więcej niż ten dzienny limit? Punkty przepadają?

  1. Nie jestem pewna, nie chciałabym skłamać, ale wydaje mi się, że tak. Najlepiej dopytać jednak w oddziale GOT. Mi nie zdarzyło się zdobyć ponad 50 pkt dziennie, trzeba by się było nieźle nachodzić ;). Pozdrawiam.

 5. Michał says:

  Dzień dobry, chcemy zacząć z synem i żoną przygodę ze zbieraniem odznak. Mam jednak wątpliwości jak wypełniać książeczkę poprawnie. Jeśli km mogę odczytać z aplikacji/znaków to jak mam wyliczać i dokumentować wysokości (przewyższenia)? Nr. gr. górskiej można wziąć z regulaminu, ale dlaczego nie wszędzie pani ma wpisany symbol?
  No i co w sytuacji gdy nie idę wyznaczoną trasą (kolorową), a np. jakimiś bocznymi ścieżkami jak takie coś wpisywać bo ilość km jest wtedy inna.
  Zastanawiają mnie też książeczki GOT i książeczka wycieczek Siedmiomilowe Buty, czy takie coś można sobie wydrukować samemu bo już w trzecim sklepie widzę różne okładki jak i ceny takich książeczek, czyli nie ma narzuconego wzoru?
  Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

  1. Witam. Zawsze chodzę znakowanymi szlakami i po stronie polskiej są one zawsze odpowiednio punktowane co można wpisać do książeczki GOT. Ja zawsze wyznaczam trasę i korzystam z aplikacji mapa-turystyczna.pl gdzie od razu pojawia mi się gotowa, wyliczona punktacja do wpisania do książeczki.
   Numer grupy górskiej nie jest u mnie wpisany przy trasach przebiegających poza granicami naszego kraju. Nie ma ich w regulaminie GOT więc nie wiedziałam jak określić grupę górską.
   Nie chodzę nigdy poza szlakami, a jeżeli nawet to nie wpisuję takich tras do książeczki. Trzeba by było zapytać w oddziale GOT gdzie będzie Pan się weryfikował czy można i jak wyliczyć punktację (ogólny sposób wyliczenia jest wskazany w regulaminie GOT).
   Co do drukowania książeczek – GOT kosztuje od 5 do 10 zł w zależności od tego gdzie się ją kupuje. Nie opłaca się jej więc zbytnio drukować więc nigdy tego nie robiłam, a zawsze kupowałam kolejne. W niektórych projektach nie można drukować książeczek i weryfikację odznaki można dokonać jedynie po wypełnieniu dedykowanej książeczki. Proszę doczytać w regulaminach konkretnych odznak lub zapytać w organizacji, która jest jej wydawcą, czy można takową wydrukować i na jej podstawie później weryfikować.
   Książeczka GOT ma jeden wzór z tego co mi wiadomo. Pozdrawiam

 6. Anita says:

  Cześć! Wiem jak obliczać punktacje szlaków nieujętych we wpisie, ale co w przypadku, jeżeli schodzę tą trasą? W przypadku wejścia do góry należałoby mi się 4pkt za kilometry oraz 6pkt za różnicę wysokości. A co z zejściem w dół?

  1. Niestety nie potrafię udzielić odpowiedzi na to pytanie. Zapytaj w oddziale, w którym masz zamiar się weryfikować. Pozdrawiam

 7. Serwus!
  Jako osoba dorosła, jednak mało ogarniająca punktację, chciałbym się dopytać o „rozliczenie” tras 🙂
  Wyszedłem z Wisły na Wielki Stożek, a później na Cieślar.
  Zrobiłem 9,1 km + wzniesienie w najwyższym punkcie (Stożek) 516 m. Rozumiem, że punktacja na daną trasę wyniesie 9/5? Mam nową książeczkę GOT-u i mam tam inną ewidencję niż Wy.
  Jako numer trasy wpisuję BZ.01, punkty wg. reg. GOT 9/5, a w dziennej sumie punktów 9+5 – dobrze to rozumiem?
  Czy w danym dniu mam jakieś ograniczenia punktowe, ilość tras, etc.? Nadmienię, że tego samego dnia poszedłem jeszcze przez Soszów na Czantorię i do Ustronia, więc zrobiłem trasę ok. 19 km i wysokość ok. 520/540m. Więc suma punktacji z danej trasy to około 24 punktów, jeżeli dobrze to rozumiem?
  Będę zobowiązany za odpowiedź 🙂
  Z górskim pozdrowieniem
  Piotr

  1. Najlepiej o sposób wyliczania i weryfikacji zapytać w oddziale, w którym będzie się dokonywało weryfikacji. Aż takim specjalistą od GOT-u nie jestem niestety 😉 pozdrawiam

   1. Ja zawsze wyznaczam trasę jaką szłam/idę w aplikacji mapaturystyczna.pl
    Tam od razu wyskakuje cała rozpiska to książeczki GOT z podziałem na poszczególne odcinki, bez kombinowania i główkowania. Jak dotąd każda w ten sposób wpisana trasa do weryfikacji była nam uznawana. Pozdrawiam

 8. witam,
  mam takie pytanie, w związku z zawiłością regulaminu GOT. Syn w 2019 roku zdobył odznakę popularną, nadal się wspinamy na kolejne szczyty i ma kolejne punkty na odznakę małą brązową, ma ich 59, w tym roku już raczej nie będziemy chodzić chyba ,że pogoda pozwoli. Czy te punkty (59) przechodzą na rok 2020 do dalszego zdobywania odznaki małej brązowej?

  1. Witam, tak jak najbardziej punkty nie przepadają. Nie ma ograniczeń w jakim czasie należy uzbierać sumę punktów na kolejny stopień odznaki. Pozdrawiam

 9. Hej!!
  Jak to wygląda w sytuacji gdy wchodzimy i schodzimy na daną górę tym samym szlakiem?? Czy wpisujemy wtedy do książeczki np. 5 pkt za wejście i 3 za zejście?

  1. Tak, dokładnie 🙂 pozdrawiam

 10. W jaki sposób liczy się punkty według podanej strony? Chodzi mi o to, że tam są podane punkty, np. : 3/2 przy szlaku i nie bardzo rozumiem która z tych łamanych cyfr co oznacza.

  1. 3 oznacza punktację za wejście, a 2 za zejście danym odcinkiem szlaku. Pozdrawiam

 11. Piotr Jasiński says:

  Witam. Po górach chodzę od lat. W latach dziecięco-młodzieńczych przystawiałem sobie po prostu pieczątki na mapach, przewodnikach. Z wiekiem odszedłem od tego. Wystarczyło mi obecność, pokonanie własnych słabości, może jakieś zdjęcie. Teraz dowiedziałem się o Książeczce GOT. Czy zakładając ją muszę zdobywać wszystko od początku? Czy mogę wpisać jakieś już zdobyte szczyty, trasy itp? Większość mam w jakiś sposób udokumentowane przy pomocy zdjęć. Czy punty z takich wpisów będą zaliczone? A jeśli tak to z jakiego czasu wstecz można wpisać. raczej nie spodziewam się aby można wpisać Giewont czy Kasprowy Wierch gdy miąłem 12 lat. Raczej mi chodzi o max kilka lat wstecz. Nie jest to dla mnie warunek ale miło by było mieć już coś wpisane :). Pozdrawiam.

  1. Witam 🙂 Myślę, że nie powinieneś mieć problemu z zaliczeniem pokonanych tras z kilka lat wstecz. Najlepiej zorientować się w oddziale, w którym będziesz chciał dokonać weryfikacji, gdyż każdy może inaczej podejść do tematu. Mam małą radę (na własnym przykładzie). Mianowicie zanim dowiedziałam się o książeczce GOT, również miałam pokonanych nieco tras, a punktów uzbierało mi się co najmniej na dwie lub trzy odznaki małe GOT. Aby nie stracić nadwyżki punktów, najlepiej wpisać do książeczki część tras (tyle aby wystarczyło punktów na odznakę popularną). Po pozytywnej weryfikacji znów wpisać nieco aby było na odznakę brązową itd. W moim oddziale to przeszło i nie straciłam punktów przy weryfikacjach. Pozdrawiam

   1. Piotr Jasiński says:

    Bardzo dziękuję 🙂

   2. To akurat nie jest prawda. Zgodnie z regulaminem zdobyte punkty do normy na daną odznakę trzeba zweryfikować do stycznia nastepnego roku, po którym się tę normę uzyskało.
    Jeśli się nie zweryfikuje, teoretycznie punkty przepadają.

    1. Właśnie, teoretycznie 🙂

 12. Agnieszka says:

  A dzieciaki od jakiego wieku mogą zbierać punkty ?

  1. Do 7 roku życia ustanowiona jest odznaka „W góry” mająca trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty. Powyżej 7 roku życia można pominąć tę odznakę i od razu zbierać punkty na odznakę popularną GOT. Pozdrawiam

 13. Mam pytanie czy jeżeli szlam szlakiem ze Szrenicy przez Mokrą Przełęcz do schroniska w Czechach Vosecka Budka to mogę liczyć sobie go do punktacji Got bo czytalam gdzieś że trasy zagraniczne się nie dolicza? A i czy na odznakę popularną brązową jest dwa lata na zebranie tych 120 punktów.

  1. Witam 🙂 Ja zaliczałam do odznaki GOT trasy pokonywane za granicą jak np. w Tatrach słowackich czy czeskich Karkonoszach. Sądzę, że nie powinno być z tym problemu. Najlepiej jednak zasięgnąć informacji w oddziale, w którym weryfikować będzie Pani kolejny stopień odznaki. Co do czasu, to w regulaminie jak dotąd nie było żadnego ograniczenia czasowego w jakim należy zgromadzić konkretną ilość punktów i chyba się to nie zmieniło. Pozdrawiam

 14. Sylwia says:

  W jakim programie/portalu internetowym można obliczyć długość trasy i przewyższenia? Chodzę często poza trasami punktowanymi przez PTTK.

  1. Ja zawsze wyznaczam trasę korzystając ze strony http://www.mapa-turystyczna.pl
   Trasę wyznaczamy punkt po punkcie. Podsumowując otrzymujemy obliczoną długość trasy w km, przewyższenia oraz wyliczone punkty GOT, które można przepisać do książeczki. Pozdrawiam 🙂

 15. Cześć, jak wpisywać trasy, których fragmenty przeszliśmy wcześniej? Wpisujesz tylko fragmenty, które idziesz pierwszy raz, czy całą trasę, ale zaliczone wcześniej odcinki punktujesz za zero?

  1. Hej ! W ramach tego samego stopnia GOT wpisujesz te same fragmenty tras w jedną i drugą stronę tylko jeden raz. Jeżeli pokonuję jakiś odcinek trasy ponownie w ramach zdobywania tego samego stopnia, to nie wpisuję go w ogóle do książeczki. Pozdrawiam

   1. Czyli „dziury” w trasie są ok? Dzięki za odpowiedź, zrobię tak samo 😉

    1. Edyta says:

     Ja zazwyczaj powtarzałam początek lub koniec trasy np. dojście doliną 🙂 tak są ok 😉

 16. Anonimowy says:

  Czy trzeba byc czlonkiem pttk?

  1. Nie, nie trzeba być członkiem PTTK. Odznaki może zbierać każdy, pozdrawiam 🙂

  2. Anonimowy says:

   Czy trzeba zbierac pieczatki kazdorazowo na wejsciubi w schronisku czy wystarczy zdjecie?

  3. Jeśli chodzi o odznaki GOT to fajnie jest mieć udokumentowaną w książeczce (z tyłu) trasę przejścia) poprzez właśnie pieczątki przy wejściu do parku (w każdej budce pryz wejściach do dolin mają pieczątki które udostępnione są dla turystów) oraz z charakterystycznych punktów na szlaku czyli właśnie ze schronisk.
   Jeśli jednak nie ma się pieczątek na podstawie zdjęć komisja również zweryfikuje odznakę. My tak zweryfikowaliśmy popularną i małą brązową GOT za wcześniejsze lata, kiedy nie mieliśmy jeszcze książeczek GOT a jedynie zdjęcia i chcieliśmy przebyte trasy za poprzednie lata zaliczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *