lubelskie, Podróże nie koniecznie górskie, Polska

Muzeum Wsi Lubelskiej – podróż ze współczesności w przeszłość

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami….

No nie. Nie aż tak dawno i nie aż tak daleko, bo w Lublinie mieści się Muzeum Wsi Lubelskiej. Dokładnie na al. Warszawskiej 96. To miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć, będąc w województwie lubelskim. Dodam już na samym początku, że nie jest to zwykłe, nudnawe muzeum, lecz rewelacyjne miejsce dla całych rodzin, dosłownie dla każdego. Zapadło nam w pamięć jak mało które, odwiedzone przez nas miejsce. Jeżeli ktoś chciałby się poczuć, jakby przeniósł się w czasie, to Muzeum Wsi Lubelskiej gwarantuje właśnie takie wrażenia.

Wejście na teren muzeum

Krótko o muzeum

Muzeum Wsi Lubelskiej zajmujące obszar 23 ha, powstało w roku 1970. To jedno z największych muzeów skansenowych w Polsce. Zabytki architektury prezentowane i usytuowane w malowniczym krajobrazie, ukazują jak wyglądały dawne wsie, dwory czy miasteczka na Lubelszczyźnie. Odzwierciedlają zwyczaje, obrzędy czy codzienną pracę ludzi minionej epoki. Wśród ekspozycji napotkacie uprawy rolne i ogrodnicze, a nawet zwierzęta hodowlane. Żywe rzecz jasna ;). Wszystko po to, aby „przenieść nas w czasie”.

Akcesoria turystyczne - porównaj na Ceneo

Skansen podzielony jest na sektory (muzealne wsie): Wyżynę Lubelską, Roztocze, Powiśle. Znajduje się tu również Sektor Dworski (zespół dworsko – parkowy) i Miasteczko. Dwa ostatnie sektory Podlasia i Nadbuża nie są jeszcze ukończone, a atrakcje architektoniczne czekają na ustawienie.

Na terenie muzeum znajdują się dwa zespoły sakralne: rzymskokatolicki kościół z Matczyna z XVII wieku oraz grekokatolicka cerkiew z Tarnoszyna z XVIII wieku. Obydwa obiekty pełnią obecnie nadal funkcję kultową i odbywają się w nich nabożeństwa.

Zaczynamy zwiedzanie. Plan skansenu otrzymujemy przy wejściu (przy kasie biletowej)
Plan skansenu

Lokalizacja, godziny otwarcia, cennik

LOKALIZACJA

MUZEUM WSI LUBELSKIEJ

Adres: al. Warszawska 96, 20-824 Lublin

Telefon: 81 533-85-13 lub 533-31-37

GODZINY OTWARCIA

styczeń – marzec —– wtorek – niedziela 9:00 – 15:00

kwiecień —– poniedziałek – niedziela 9:00 – 17:00

maj – wrzesień —– poniedziałek – niedziela 9:00 – 18:00

październik —– poniedziałek – niedziela 9:00 – 17:00

listopad – grudzień —– wtorek – niedziela 9:00 – 15:00

ostatnie wejście na 1 godzinę przed zamknięciem

CENNIK

Zwiedzanie indywidualne:

  • Bilet normalny 12 zł
  • Bilet ulgowy 6 zł (dzieci do 7 lat wstęp wolny)
  • Bilet rodzinny 30 zł (za okazaniem  „Karty Dużej Rodziny”, „Regionalnej Karty Dużej Rodziny”, karty „Rodzina 3+”).

Zwiedzanie z przewodnikiem:

  • w języku polskim – 1,5 godz. – 60,00 zł; 2 godz. – 80 zł;
  • w języku angielskim – 1,5 godz. – 90,00 zł; 2 godz. – 120 zł;

Spacer po muzeum

Plan skansenu

Wyżyna Lubelska

Po zaparkowaniu samochodu na bezpłatnym parkingu tuż obok muzeum i zakupieniu biletów wstępu na teren skansenu rozpoczynamy zwiedzanie. Z planem w dłoni kierujemy się w prawo do pierwszego z sześciu sektorów – Wyżyny Lubelskiej.

Muzealna ekspozycja tego sektora przedstawia charakterystyczną dla tego regionu wieś „łańcuchówkę” z zabudowaniami po obu stronach drogi. Każde z nich reprezentuje inny typ zabudowy i zróżnicowane typy chałup. Zapoznajemy się również z „rzemiosłami wiejskimi” poprzez wiatrak, kuźnię czy olejarnię, które zwiedzamy. Całość dopełniają przydomowe ogródki. Galeria poniżej.

Miasteczko

Z sektora Wyżyny Lubelskiej wchodzimy do sektora Miasteczka. Muzealne miasteczko nawiązuje do historycznych, wielokulturowych i wielonarodowościowych miasteczek Lubelszczyzny z okresu III Rzeczypospolitej. Ekspozycja przedstawia model funkcjonowania rolniczo – rzemieślniczo – handlowego miasteczka z jego instytucjami, urzędami, placówkami handlowymi i warsztatami rzemieślniczymi. Znajduje się tu między innymi: ratusz, domy z kilku miejscowości, areszt, remiza strażacka, murowana brama, szkoła, restauracja, kołodziejnia czy stodoły. We wspomnianych obiektach muzealnych urządzono ekspozycje wnętrz mieszkalnych, gospodarczych, budynków użyteczności publicznej, sklepów, zakładów rzemieślniczych, usługowych i gastronomicznych.

Powiśle i Podlasie

Sektor Powiśla rozciąga się wokół wodnego zbiornika na rzece Czechówce. To teren rekreacyjno – krajobrazowy. Oprócz jednej chałupy nie napotkacie tu ekspozycji wnętrz. W luźnej zabudowie ustawiono kilka zagród, kapliczek, śluzy i mosty. Na rzece ma w przyszłości pracować młyn wodny z Sierakowa. Można tu wypocząć nad wodą, odprężyć i się i pospacerować w spokoju. Teren Podlasia zostanie zagospodarowany w przyszłości.

Roztocze

Zataczając koło, wkraczamy w sektor Roztocza. To bardzo malownicza część muzeum. Kolekcja architektoniczna jest przykładem zabudowy rozproszonej, charakterystycznej właśnie dla tego regionu. Wśród bogatej szaty roślinnej znajduje się kilka zagród, wiejski sklepik, kuźnia, XVIII – wieczna cerkiew grekokatolicka z Tarnoszyna. Cerkiew ta jest obecnie kościołem parafialnym Grekokatolickiej Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lublinie. W jednym z budynków skorzystać możecie z WC oraz zjeść smaczny obiad.

Zespół dworski

To sektor, który pozostawiliśmy sobie na sam koniec. W centrum ustawiono XVIII-wieczny dwór z Żyrzyna, do którego wchodzimy. Wnętrze przedstawia, jak żyła średniozamożna rodzina ziemiańska w 1939 r. Wokół dworu znajduje się ozdobny ogród, park krajobrazowy, aleja dojazdowa wysadzana lipami oraz brama z Łańcuchowa, zespół folwarczny, dworskie spichlerze, a także dworek z położonym nieopodal sadem.

Tak kończymy nasze zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej. Mam nadzieję, że miejsce się Wam spodobało i z chęcią je odwiedzicie.

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Pozdrawiam,

Edyta

You may also like...

1 Comment

  1. Uwielbiam takie klimaty! Folk to jest to! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *