Beskid Wyspowy, Relacje

BESKID WYSPOWY: Na Luboń Wielki z Przełęczy Glisne

W marcu postanowiliśmy wybrać się na krótką wycieczkę w Beskid Wyspowy – tym razem na Luboń Wielki. Od dawna ciekawiło mnie znajdujące się na szczycie schronisko. Pogoda zapowiadała się całkiem wiosenna i słoneczna. 

Naszym punktem startu jest Przełęcz Glisne, skąd czerwonym szlakiem udajemy się na szczyt. Wg map dzieli nas od niego tylko 1:15 h wędrówki. Wybraliśmy najkrótszy z możliwych wariantów.

Na Luboń dotrzeć możecie również: 

  • szlakiem zielonym lub niebieskim z Rabki Zdrój 
  • niebieskim lub żółtym z Rabki Zdrój – Zaryte
  • niebieskim z Jordanowa

Mapa i profil trasy 

Trasa: Przełęcz Glisne – Przełęcz Glisne | mapa-turystyczna.pl

Przełęcz Glisne

W nawigacji wstukuję Przełęcz Glisne. Jadąc szukamy czerwonego szlaku, który odbijać ma z asfaltowej drogi na Luboń Wielki i zielonego prowadzącego w przeciwną stronę na Szczebel. Są. W przypadku tłumów może być problem z zaparkowaniem samochodu. Zostawić go można na małym, przydrożnym, prywatnym parkingu lub wzdłuż drogi. Właścicielowi posesji płacimy piątaka za możliwość pozostawienia naszego środka transportu.

Teren prywatny na Przełęczy Glisne
Przechodzimy na drugą stronę drogi i… w stronę Lubonia Wielkiego
Początek czerwonego szlaku

Nie była to wprawdzie kulminacja roztopów, ale jak widać na powyższym zdjęciu błota i wody płynącej szlakiem nie brakowało. Ścieżka prowadzi nas przed siebie łagodnie, a słońce jest już wysoko na niebie kiedy rozpoczynamy podejście. Otwierają się przed nami pierwsze tego dnia panoramy na Beskid Wyspowy. 

Ta trasa to również pierwszy test dla naszych nowych butów od marki Chiruca, której obuwie towarzyszy nam na szlaku od zeszłego roku. 

Model Chiruca Oantera GTX
Model Chiruca Etnico GTX z technologią Surround

Czy polecamy szlak ?

Jeżeli zależy Wam na szybkim dotarciu do schroniska to owszem, szlak możemy Wam polecić. Nie ma co liczyć jednak na widoki (poza samym szczytem). Czerwony szlak mimo, że krótki, miejscami wymaga od nas sporo wysiłku. Niemal cały czas prowadzi przez las. Co tu wiele kryć, jest po prostu nudnawy. 

My tego dnia natrafiliśmy na wiele powalonych drzew na szlaku po ostatnich wichurach, zmrożony śnieg, a miejscami oblodzenia, co zawsze stanowi dodatkowe utrudnienie. Raczki są więc pomocne.Kilka zdjęć z podejścia poniżej.

Tu w miarę sucho
Im wyżej tym coraz więcej śniegu i lodu na szlaku
Widać małe co nieco. Dobre i to niż nic.

Luboń Wielki jest najwybitniejszym szczytem Beskidu Wyspowego i bardzo popularnym celem turystycznym. Znajduje się tu małe schronisko PTTK z roku 1931, które przetrwało wojnę, punkt meteorologiczny i radiowo-telewizyjna stacja nadawcza, którą widać już od samej Przełęczy Glisne. 

Po lewej stronie stacja nadawcza a za nią schronisko

Samo schroniska z zewnątrz jest dosyć ciekawe, w środku jednak nie ma się gdzie ruszyć. Wchodzicie bezpośrednio przez korytarzyk do małej jadalni, gdzie znajdują się tylko dwa stoły z ławkami. Wiele osób z zamówionymi posiłkami, lokowało się na ławkach obok schroniska. Choć tu również nie ma dużo miejsca. Wewnątrz nie ma toalety. Znajduje się ona obok schroniska z tyłu drewnianej chatki.

Schronisko na Luboniu Wielkim
Ławeczki i stoliki dla turystów obok schroniska
Kolejny szczyt do Korony Beskidu Wyspowego

Panoramę ze szczytu możecie zobaczyć na krótkim filmie poniżej.

Punktacja do książeczki GOT

Punktów GOTTrasa
6Przełęcz Glisne – Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim
2.2 km 388 m 
BZ.06
Beskid Wyspowy
2Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim – Przełęcz Glisne
2.2 km 0 m 
BZ.06
Beskid Wyspowy
8suma

You may also like...

1 Comment

  1. […] BESKID WYSPOWY: Na Luboń Wielki z Przełęczy Glisne […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *