opolskie, Podróże nie koniecznie górskie, Polska

Zamek w Mosznej – bajkowe miejsce, które warto odwiedzić

 Zamek niezwykły i bajkowy, który przywodzi mi na myśl zamek pojawiający się w czołówce bajek Walta Disneya. Mowa o zamku położonym we wsi Moszna w województwie opolskim (35 km od Opola). Po raz pierwszy gdy przez przypadek natknęłam się na niego w Internecie wiedziałam, że muszę go zobaczyć na własne oczy. Jadąc w Karkonosze była ku temu okazja.
Aby dojechać do zamku od strony Opola prowadzi do niego droga wojewódzka numer 414, a z Krapkowic numer 409. My jechaliśmy autostradą A4 od strony Wrocławia. Kierując się tak jak my zjechać należy na węźle Opole południe – wyjazd nr 241(Racibórz, Opole węźle Opole Południe ), natomiast jadąc od strony Katowic na węźle Gogolin – wyjeździe nr 248 (Krapkowice węźle Krapkowice, Gogolin) – w obu przypadkach należy kierować się na Krapkowice i dalej na Prudnik.
Zjeżdżając z autostrady jedziemy wśród pól wąskimi niezbyt „zadbanymi” drogami i nie spodziewamy się zupełnie tego co za chwilę zobaczymy.
Kto by pomyślał, że w takim miejscu jak to, w małej wiosce znajduje się największa atrakcja na opolszczyźnie. Wjeżdżamy na parking a naszym oczom ukazuje się ogromny zamek – piękny, zadbany, odrestaurowany, jednym słowem CUDO ! Już od strony parkingu sprawił na nas nie małe wrażenie, nie mówiąc o tym co będzie za chwilę.
Zamek w Mosznej widziany od strony parkingu
Nazwa miejscowości w której leży zamek pochodzi według podań od nazwiska rodziny Moschin, która przybyła do parafii Łącznik w XIV w. Według legendy w czasach średniowiecznych Moszna należała do Zakonu Templariuszy.
Nie będę Was zanudzała całą historią tego zamku, którą można bez problemu znaleźć w Internecie lub wysłuchać z ust przewodnika. Wspomnę tylko o kilku faktach. Jako pałac barokowy powstał on w połowie XVIII wieku. W roku 1896 częściowo spłonął i rozpoczęto jego odbudowę czemu zawdzięcza swój aktualny wygląd. Kolejno do roku 1900 dobudowano jego wschodnią część w stylu neogotyckim z widoczną na zdjęciu powyżej oranżerią. A w latach 1911-1913 dobudowano jego zachodnie skrzydło w stylu neorenesansowym.
Zamek w Mosznej zamieszkiwany był do końca wojny przez swoich ostatnich właścicieli, którzy uciekli do Niemiec przed nadchodzącą armią czerwoną. W roku 1945 kiedy stacjonowały w nim wojska radzieckie większość dzieł sztuki, w tym obrazy i rzeźby zostały wywiezione a wyposażenie pałacowe zdewastowane. Po wojnie zamek pełnił rolę szpitala. Od roku 2013 mieści się tu hotel i restauracja. Przy zamku znajduje się piękny duży park, w którym znaleźć można rzadkie i cenne rododendrony i drzewostany.
Podchodząc bliżej widać ogrom pracy włożony w budowę tego zamku i  piękne zdobienia wież. Jako że mamy jeszcze chwilę zanim zaczniemy zwiedzać zamek wewnątrz poświęcamy czas aby dokładnie go oglądnąć z zewnątrz.

 

 

 

Z tyłu zamku znajduje się przepiękny taras i schody, które na niego prowadzą a przed nimi fontanna . Za nami rozpościera się park.

 

 

Zamek widziany od strony parku

 

Cena zwiedzania zarówno terenu pałacowo – parkowego jak i samego zamku/wież różni się w zależności od miesiąca i dnia tygodnia.
Według informacji przewodnika Zamek w Mosznej ma 99 wież i aż 365 pomieszczeń. Ilość wież prawdopodobnie odzwierciedla ilość majątków posiadanych przez ród  Tiele – Wincklerów. Podobno właściciele 100 i więcej majątków musieli częściowo finansować garnizon wojskowy. Tłumaczyłoby to że Pan Winckler był człowiekiem oszczędnym na pozór.
Kolejna legenda mówi o białej damie snującej się po komnatach zamku – nieszczęśliwie zakochanej w hrabim guwernantce, która popełniła samobójstwo z miłości i noc w noc wędruje ku sypialni hrabiego gdzie obecnie znajduje się jeden z apartamentów.
Rozmarzyliście się zapewne troszkę i zasiałam mały niepokój :). Wracamy więc na ziemię. Zwiedzając przechodzimy kolejno przez zabytkową jadalnię, kawiarnię, byłą salę balową, oranżerię, gabinet hrabiego aż do kaplicy.
Na samym początku niesamowite wrażenie robią piękne drewniane schody prowadzące do góry oraz piękny sufit i wiszący żyrandol.

 

 

Źródło: http://www.moszna-zamek.pl/index.php/zwiedzanie/galeria/event/Wnetrza

 

Źródło: http://www.moszna-zamek.pl/index.php/zwiedzanie/galeria/event/Wnetrza
Jadalnia na dole gdzie znajduje się obecnie restauracja zamkowa i odbywają się np. wesela.
Źródło: http://www.moszna-zamek.pl/index.php/zwiedzanie/galeria/event/Wnetrza

 

Źródło: http://www.moszna-zamek.pl/index.php/zwiedzanie/galeria/event/Wnetrza
Kolejno przechodzimy teraz do góry. Zwiedzamy dawniej pełną świetności salę balową, na której ścianach znajdowały się drogocenne włoskie arrasy, które zostały zniszczone przez armię czerwoną. Jak opowiadał przewodnik zostały one przez nich użyte do okrywania armat podczas np. dużych mrozów. Pozostałe zostały spalone lub wywiezione.
Sala balowa – w miejscu arrasów malowidła ścienne

 

W odbiciu lustrzanym sali balowej
Kolejno idziemy do gabinetu hrabiego, w którym znajduje się jego biurko, kominek i kilka materiałów piśmienniczych za szybą wystawową w tym portret. Jest tu również piękne zdobione przejście i witraże okienne.

 

 

 

 

Portret Hrabiego Wincklera
Z gabinetu hrabiego udajemy się do kaplicy a na końcu do oranżerii przy zamku.

 

Kaplica
Oranżeria

 

Oranżeria

 

Oranżeria
Na tym kończymy nasze zwiedzanie zamku. Jak można zauważyć na zdjęciach, praktycznie w całości każde pomieszczenie zostało odnowione. Nie zachowało się wyposażenie z czasów świetności. Z zewnątrz owszem zachwyca swoim wyglądem ale wnętrza świecą pustkami, a większość komnat przerobiono na apartamenty hotelowe, które nie są udostępnione do zwiedzania.

Oferta dodatkowa zamku w Mosznej – dostępna tutaj

Zamek w Mosznej organizuje i oferuje m.in. :
– organizację przyjęć weselnych,
– salę zabaw dla dzieci Hrabiolandię
– zabawę andrzejkową,
– pobyty Bożonarodzeniowe,
– zabawę sylwestrową,
– imprezy okolicznościowe,
– lekcje historii na zamku dla dzieci,
– odpłatne sesje zdjęciowe dla nowożeńców na terenie pałacowo-parkowym i w komnatach
– festiwale muzyki
– szkołę magii i czarodziejstwa niczym Hogwart i Harry Potter
– komnatę tajemnic
– ekstremalne zwiedzanie zamku
Według mnie zamek troszkę za bardzo poszedł w komercję i imprezy masowe i przypomina swoją ofertą dom weselny z hotelem, którym po części się stał. Ale niestety nie mamy na to wpływu. Warto go jednak zobaczyć chociażby z zewnątrz przejeżdżając w okolicy gdyż jest jednym z najpiękniejszych architektonicznie zamków w Polsce.
E.M.

You may also like...

1 Comment

  1. Piękny wystrój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *