Podróże nie koniecznie górskie, Polska, świętokrzyskie

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Lokalizacja

Zamek Krzyżtopór (a dokładnie jego ruiny) znajduje się w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim w miejscowości Ujazd (15 km od Opatowa) przy drodze numer 758. Parking znajdujący się obok zamku jest bezpłatny.

Dokładny adres:

Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe 
Ujazd 73
27-570 Iwaniska, świętokrzyskie

Godziny otwarcia

01.04 – 31.08 od 8:00 do 20:00,

01.09 – 31.10 od 8:00 do 18:00,

1.11 – 28.02 od 8:00 do 16:00,

01.03 – 31.03 od 8:00 do 18:00.

Zamek jest nieczynny w Nowy Rok, Wielkanoc, Wszystkich Świętych oraz Święta Bożego Narodzenia.

Cennik

W sezonie turystycznym (od 01.04 do 31.10) bilet normalny kosztuje 11 zł, ulgowy 8 zł. Poza sezonem (od 01.11 do 31.03) bilet normalny kosztuje 9 zł, ulgowy 6 zł. (ceny z roku 2019). Aktualny cennik znajdziecie zawsze na oficjalnej stronie zamku TUTAJ.

Krótko o historii + garść ciekawostek

Twórcą zamku był Krzysztof Ossoliński. Postanowił zbudować obiekt niezwykły, który przyćmi wszystkie magnackie siedziby w Polsce, ale nie tylko. Zamek powstawał w latach 1621 – 1644.

Początkowo funkcjonowała nazwa Krzysztopór, od imienia fundatora i herbu rodu Ossolińskich. Na głównej bramie umieszczono krzyż i topór stąd obecnie funkcjonująca nazwa zamku Krzyżtopór. Krzyż symbolizował głęboką wiarę Krzysztofa Ossolińskiego, a topór to symbol rodu Ossolińskich.

Zamek obronny został wzniesiony jako pięcioboczna bastionowa fortyfikacja. Składają się na niego: pałac, ogród i fortyfikacje.

Pod krzyżem przy wejściu do zamku umieszczona została litera W. Jak twierdzą tutejsi przewodnicy, miała ona symbolizować wieczne trwanie (znaczenie z księgi magii, którą interesował się fundator zamku).

Nic ma tu nic przypadkowego. Mowa o wyglądzie zamku. 4 znajdujące się tu dziedzińce symbolizowały 4 pory roku, 12 sal balowych jak 12 miesięcy w roku, 52 komnaty – tyle ile tygodni w roku, 365 okien odpowiadało ilości dni w roku, 7 wież symbolizujących 7 dni tygodnia. Widać więc, że astronomia wzięła górę. Swoją drogą, bardzo pomysłowe i kosztowne jak na tamte czasy. Ród Ossolińskich był jednak bardzo wpływowy i bogaty.

Krzysztof Ossoliński nie nacieszył się długo zamkiem. Rok po jego ukończeniu zginął w bitwie pod Zborowem, ugodzony strzałą.

W roku 1655 podczas Potopu Szwedzkiego, zamek został zajęty i doszczętnie obrabowany. Wszystko co znajdowało się w jego wnętrzu zostało wywiezione przez Szwedów.

Obiekt udostępniono do zwiedzania turystom w roku 1991 i przeszedł w ręce Skarbu Państwa, a opiekę nad nim od roku 2007 sprawuje Urząd Gminy w Iwaniskach.

Więcej o historii zamku oraz o kilku legendach usłyszeć możecie w poniższym, krótkim filmie.

Zwiedzanie zamku

Do zwiedzania dostępne jest 5 różnych tras.

Tablica z opisanymi trasami znajduje się na ścianie po przejściu bramy głównej zamku. Warto się z nią zapoznać.

Trasa zielona – prowadząca przez bastiony otaczające zamek. Początek bierze na dziedzińcu głównym po lewej stronie, skąd wychodzimy schodami do góry.

Początek zielonej i niebieskiej trasy
Dziedziniec główny
Trasa zielona wokół pałacu

Trasa granatowa i niebieska – zwiedzanie oficyny i pałacu. Wejście na trasę również z dziedzińca głównego po stronie lewej.

trasa błękitna – krótka, na której zwiedzimy źródła i ogrody. Aby na nią wejść schodzimy z głównego dziedzińca korytarzem na dół do ośmiobocznej wieży.

trasa żółta – wiedzie przez pałacowe piwnice. Początek z dziedzińca głównego po lewej stronie, skąd schodzimy schodami w dół.

trasa czerwona – zwiedzanie piwnic dla odważnych (konieczne własne źródło światła). Jest to najkrótsza trasa, łącząca ze sobą dwa odcinki trasy koloru żółtego. Uważajcie na niski strop.

Wszystkie szczegółowo opisane trasy znajdziecie na stronie internetowej zamku Krzyżtopór TUTAJ.

Zwiedzanie nocne

To jedna z atrakcji zamku. Zwiedzanie nocne (z przewodnikiem) odbywa się od kwietnia do listopada i jest dostępne w wersji standard (dla minimum 20 osób) lub premium (dla minimum 40 osób). Aby wziąć w nim udział należy dokonać wcześniejszej rezerwacji terminu telefonicznie czy elektronicznie. Warunkiem jest bowiem zebranie się odpowiedniej grupy.

Wersja standard obejmuje przewodnika i iluminację świetlną zamku w cenie 25 zł/os.

Wersja premium rozszerzona jest dodatkowo o zwiedzanie z użyciem pochodni, pokaz pojedynku na dziedzińcu, naukę tańca dworskiego dla chętnych i uwaga… spotkanie z duchem białej damy ;). A to za cenę 38 zł/os.

Aktualny cennik znajdziecie TUTAJ.

Film ze zwiedzania zamku obejrzycie na naszym FB profilu TUTAJ.

You may also like...

1 Comment

  1. […] Zamek Krzyżtopór w Ujeździe […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *