Karkonosze, Relacje

KARKONOSZE: Wodospad Szklarki i Krucze Skały – dzień wytchnienia w Szklarskiej Porębie

Urlop w górach. Kolejny dzień. Dzień jak co dzień można by powiedzieć z tym jednak wyjątkiem, że spędzany w Szklarskiej Porębie – wyjątkowym miejscu.
Po kilku dniach wędrówki górskiej przydałby się dzień wytchnienia na regenerację mięśni. Lekkie zakwasy są nieuniknione udając się na górskie szlaki. Zakwasy wynagradzają jednak przepiękne chwytające za serce górskie panoramy, dzięki którym zapominamy o codziennych kłopotach i zmartwieniach, zatracając się w otaczającej nas naturze i sielskiej atmosferze błogiego spokoju.
Za każdym razem patrząc w przepaść pod moimi nogami myślę tylko o bieżącej chwili i miejscu w którym jestem, wszystkie zmartwienia pryskają jak mydlana bańka a rzeczywistość nabiera tęczowych barw. Ucieczka w górski świat przed wszystkim tym co zostaje na dole jest jak narkotyk. Jeśli spróbujecie uciec jeden raz, uzależnicie się i będziecie tam wracać coraz częściej. Tak zdrowego uzależnienia pozazdrości Wam każdy kto go nie doświadczył :).
Ale nie o tym dziś, o przepaściach w kolejnych postach już z tatrzańskich szczytów, a dziś chcę przedstawić Wam dwa wyjątkowe miejsca w Szklarskiej Porębie, w których możecie odpocząć, posłuchać szumów spadającej wody, ukoić swoje myśli i zatracić się w objęciach natury i promieniach słońca.
Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie otoczony lasami mieszanymi to pierwsze z miejsc, które obowiązkowo musicie odwiedzić.
Malowniczo położony wodospad na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego w Wąwozie Szklarki, w jego środkowej części na wysokości 520 m n.p.m.
Wodospad spada kaskadami w dół z wysokości 13 m zataczając charakterystyczną spiralę.

 

Miejsce szczególnie piękne. Jego nietuzinkowość zauważono już w czasach średniowiecznych. Wodospad uwieczniany był w przeróżnych dziełach sztuki. W XIX w. przy wodospadzie wybudowano gospodę przekształconą w dzisiejsze Schronisko Kochanówka.
Do wodospadu dojdziecie z centrum Szklarskiej Poręby kierując się zielonym szlakiem wzdłuż rzeki Kamienna, lub szlakiem czarnym który biegnie okrężnie wokół Szklarskiej.
Obok wodospadu prowadzi również niebieski szlak prowadzący do Schroniska Pod Łabskim Szczytem z Piechowic.
Jeśli wolicie, można pod wodospad dojechać samochodem, przy głównej drodze E65 (krajowa 3) obok wejścia do wodospadu znajduje się parking dla samochodów (obok Szklarskiej Poręby Dolnej). Z parkingu do wodospadu dojdziecie szeroką dróżką, która zakończona jest platformą widokową. Wejście jest oczywiście płatne gdyż jest to teren KPN.  O dziwo, wodospad mogą odwiedzić również osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich (dostosowany szlak).
Drugim miejscem w Szklarskiej które również polecam, obowiązkowo przy pięknej słonecznej pogodzie są Krucze Skały.
Jest to grupa skalna na brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m. Krucze Skały dwie baszty granitowe o wysokości sięgającej do 30 m, które stanowią punkt widokowy na Dolinę Kamiennej, część Szklarskiej Poręby i góry Izerskie. Jeśli lubicie sporty ekstremalne, na skałach działa Szkoła Górska Quasar oferująca możliwość wspinaczki skałkowej pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Do Kruczych skał dotrzecie z centrum Szklarskiej Poręby kierując się szlakiem czerwonym ulicą Sikorskiego i Mickiewicza.

 

Jak widzicie na powyższych zdjęciach nie tylko pogoda dopisała w ten sierpniowy dzień kiedy spędzaliśmy wolne chwile nad krystaliczną wodą Kamiennej. Dopisały również tłumy turystów wygrzewających się wśród skał. Nie zabrakło fanów opalania, którzy wylegiwali się na każdej wolnej skale 🙂
Mimo wszystko relaks w tym miejscu i wyciszenie gwarantowane 🙂
Pozdrawiam,
E.M.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *