Poradnik

Union.sk – ubezpieczenie górskie na terenie Słowacji, z którego korzystam

Często na różnego rodzaju forach czy grupach Facebookowych pojawia się pytanie o ubezpieczenie górskie. Sama stanęłam przed tym problemem, kiedy postanowiłam pierwszy raz wybrać się w Tatry Słowackie.

Jak wiadomo (bądź nie), akcje ratunkowe na Słowacji udzielane przez odpowiednik naszego TOPR-u jakim jest Horská záchranná služba (HZS), są płatne. W przypadku braku ubezpieczenia i konieczności udzielenia Ci pomocy, koszty mogą sięgnąć dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych. A wystarczy pomyśleć wcześniej o wykupieniu za kilka złotych właśnie górskiego ubezpieczenia. Licho nie śpi. Przezorny zawsze ubezpieczony. Pamiętaj, aby wykupić je również wtedy, kiedy planujesz wędrówkę pasem granicznym lub na szczyt, z którego niefortunnie spaść możecie na słowacką stronę. W takich miejscach nigdy nie wiadomo kto przyleci Ci z pomocą. 

Z jakiego ubezpieczenia korzystam ?

Jeżeli nie potrzebujesz ubezpieczenia całorocznego, a w słowackie góry jeździsz od czasu do czasu, na dzień, kilka dni, tydzień itp. to dobrze się składa. Dlaczego ? Bo to tak jak ja :).

Jak kwestia ubezpieczenia wyglądała w moim przypadku ? Początkowo biegałam po ubezpieczycielach stacjonarnych typu: PZU, Generali itp. wykupując ubezpieczenie przykładowo na 1 dzień czy tydzień (w zależności od długości planowanego pobytu). Zrezygnowałam z tego. Dlaczego ? Po pierwsze pochłaniało to mój cenny czas, było uciążliwe i wychodziło stosunkowo kilka złotych drożej. Ogólnie mówiąc – było to mało wygodne.

Nie tak dawno temu natknęłam się na stronę internetową Union.sk (polecaną na jakimś portalu internetowym). To towarzystwo ubezpieczeniowe oferujące właśnie górskie ubezpieczenie honorowane przez służby ratownicze na Słowacji, a dokładnie na terenach działania HZS: w Tatrach Słowackich (Wysokich i Zachodnich), Tatrach Bielskich i Niżnych, Małej i Wielkiej Fatrze oraz w Słowackim Raju. Co niezwykle ważne ubezpieczenie to zakupić możecie online bez wychodzenia z domu. I kosztuje naprawdę niewiele. Dla mnie bomba. Do wyboru są różne warianty od ubezpieczenia dla tych zielonych w temacie gór po ekstremalne wyzwania.

Ubezpieczenie wykupiłam ostatnio dla siebie i moich towarzyszy wyprawy na Krywań. Na szczęście się nie przydało. Mając w tym względzie doświadczenie poniżej krótka instrukcja jak dokonać zakupu ubezpieczenia.

Kupujemy ubezpieczenie online – instrukcja

Poniżej przeprowadzę Was przez zakup ubezpieczenia online na krótki okres. Ja wybrałam dwa dni i przysłowiowego Jana Kowalskiego wyjeżdżającego na Słowację. Na zrzutach ekranowych ze strony internetowej prościej będzie Wam przejść przez całą procedurę zakupu.

 

 1. Wchodzicie na stronę www.union.sk i z głównego menu wybieracie: Online poistenie ——> Kratkodobe cestovne poistenie

 

2. Wybieracie kraj ubezpieczenia z rozwijanej listy. W naszym przypadku Słowację.

 

3. Po wybraniu kraju przechodzimy za każdym razem dalej za czerwonymi komunikatami.

 

4. W kolejnym oknie wybieramy miesiąc i dzień/dni na które chcemy wykupić ubezpieczenie. Ja wybrałam przykładowo 28 i 29 lipca bieżącego roku. Przechodzimy dalej.

 

5. Dalej wybieramy z rozwijanej listy  ilość osób, dla których chcemy wykupić ubezpieczenie. Ja wykupuję w tym przypadku dla 1 osoby. Wskazujemy następnie wiek każdej z osób (moja mieści się w przedziale od 15 do 69 r.ż.) oraz ewentualne przysługujące zniżki. Ja kupuję ubezpieczenie normalne bez zniżek.

 

6. Po wybraniu ilości osób  wskazujemy zakres ubezpieczenia. W przypadku zwykłego górskiego trekkingu wystarczy Wam zakres podstawowy: HORY. Jak widzicie na poniższym zrzucie koszt za dwa dni to 1,68 euro za osobę.

 

7. Kolejne okno jest podsumowaniem naszych wcześniejszych wyborów.

 

8. Teraz przyszedł czas na uzupełnienie dokładnych danych. Podajecie imię i nazwisko, rok urodzenia i narodowość.

 

W drugim oknie wpisujecie adres e-mail i numer telefonu komórkowego pamiętajcie o początku +48.

 

Trzecie okno to podanie dokładnego adresu jak poniżej. I przechodzimy do następnej strony.

 

9. Jeśli wszystkie dane uzupełniliśmy poprawnie zobaczycie podsumowanie wszystkich wprowadzonych informacji. Zaznaczacie zgodę na przetwarzanie danych osobowym oraz wyrażacie/lub nie zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych.

 

10. W ostatnim oknie wybieracie sposób płatności. Nie musicie posiadać karty kredytowej aby dokonać zakupu ubezpieczenia, ani też konta walutowego. Ja posiadam zwykłą debetową kartę Master Card.  Podacie w takim przypadku kod CVC i numer karty, oraz datę jej ważności, a środki zostaną pobrane z Waszego konta i przeliczone po aktualnym kursie.

 

Dla mnie jest to bardzo tanie i wygodne ubezpieczenie polecane przez HZS. Wyjeżdżając w Słowackie góry korzystam tylko z niego. Jeżeli korzystacie z innych ubezpieczeń, Wasze polecenia i opinie są bardzo wskazane w komentarzach.

 

Pozdrawiam górsko,

Edyta/POD SZCZYTEM

 

 

You may also like...

11 Comments

 1. Hej.
  Napisałem jakiś czas temu do union.sk i miałem pogadankę z doradcą. Potiwerdziłem, żę będąc europejczykiem jest się ubezpieczonym na terenie UE, stąd ubezpieczenie union.sk HORY obowiązuje w pełnym spektrum.

  Branislav Klacan
  Operator zakaznickeho centra

  thanks for your e-mail. As you are European citizens, we can insure you for hiking with the risk group SPORT so it will cover hiking in mountain territories and we strongly recommend you to set there the risk package: HORY (includes mountain rescue service and long-term injuries).

  1. Bardzo dziękuję za pomocny komentarz i informacje. Pozdrawiam

 2. Łukasz says:

  Jakiś update po 5 miesiącach od ostatniego posta?

  1. Niestety nie znalazłam ani też nie uzyskałam od organizacji ubezpieczającej potwierdzenia jak to jest z ubezpieczeniem Polaków. Obecnie więc rekomenduję wykupywanie ubezpieczenia w polskich towarzystwach ubezpieczeniowych. W wolnej chwili zaktualizuję wpis. Pozdrawiam

  2. To jest ubezpieczenie ratownictwa górskiego – akcji ratunkowej z użyciem śmigła. Koszty leczenia załatwia polski EKUZ. Co do transportu zwłok – nie jest to uwzględnione w tym ubezpieczeniu, bo nie jest to kompleksowe ubezpieczenie podróżne, jeśli ktoś takie potrzebuje, to należy je wykupić w naszych lokalnych ubezpieczalniach.

 3. Nie czytałem OWU, natomiast w informacjach dostępnych podczas procesu kupowania tego ubezpieczenia nie zauważyłem wzmianki na temat pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski oraz transportu… zwłok. Jest tylko, że pokrywają koszty transportu do najbliższej placówki medycznej.

 4. Z tym ubezpieczeniem jest jeden niemały kłopot. W przypadku poniesionych kosztów na przywrócenie zdrowia na terenie Słowacji, union.sk nie zwróci Tobie pieniędzy. Powodem jest fakt, że nie jesteś obywatelem Słowacji, a taki mają wymóg ( ważne, opłacane ubezpieczenie zdrowotne).

  1. A możesz podać jakiś link/namiar skąd takie informacje ? Chętnie się zapoznam (na przyszłość). Trochę mnie to dziwi, bo jeżeli tak jest to dlaczego wykupując ubezpieczenie wybiera się z listy narodowość ?

   1. Witam,
    Pani Edyto, jest ktoś w stanie zweryfikowac co z tym ubezpieczeniem? Kupuję je którys z kolei raz i teraz widzę informację że niekoniecznie może byc to dobre. Jest ochrona tym ubezpieczeniem dla Polaka czy nie?

    1. Ja zawsze kupuję tylko to ubezpieczenie. Na szczęście nie musiałam tego weryfikować, bo nie ulegliśmy żadnemu wypadkowi. Znalazłam kiedyś informację, że samo HZS rekomenduje to ubezpieczenie. Ale dla pewności postaram się zasięgnąć informacji u źródła i napiszę publiczną informację na ten temat. Pozdrawiam

    2. Pisałam to ubezpieczyciela nie otrzymałam jednak odpowiedzi zwrotnej w tej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *