Recenzje i testy, Schroniska górskie

Schronisko PTTK Orlica w Szczawnicy – nasza opinia o obiekcie i informacje praktyczne

Część zdjęć m.in. pokoi i łazienek w poniższym wpisie, pochodzi ze strony internetowej Schroniska PTTK „Orlica”. Zostały one wykorzystane za zgodą właścicieli, za co serdecznie dziękuję.

Lokalizacja  i dojazd do schroniska

Schronisko PTTK Orlica to obiekt wczasowo – turystyczny w Pieniach, a dokładnie na obrzeżach pięknej Szczawnicy, gdzie możecie zaglądnąć o każdej porze roku. Usytuowane jest przy głównej drodze pienińskiej biegnącej ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru, po prawej stronie Dunajca.

Aby dostać się tu samochodem, przy wjeździe do Szczawnicy należy skręcić w prawo, przejechać przez most oraz około pół kilometra deptakiem i wjechać na niewielkie wzgórze po lewej stronie. Parking przy schronisku przeznaczony jest wyłącznie dla gości, nocujących w obiekcie. Dojazd bezpośrednio pod schronisko, możliwy jest w godzinach przedpołudniowych (do godz. 11:00) oraz po godzinie 16:00. Ze względu na wzmożony ruch turystyczny i godziny szczytu, od 11:00 do 16:00,  zalecane jest pozostawienie samochodu na parkingu przy końcu spływu (parking płatny zgodnie z obowiązującym cennikiem).

Najbliższy przystanek autobusowy, usytuowany jest około 1 km od schroniska.

Zarys historii

Źródło: www.orlica.com

„Orlica” jest schroniskiem o bardzo bogatej historii. Wybudowane zostało w roku 1932. Jego usytuowanie na niewielkim wzniesieniu, uchroniło je przed falą powodziową w lipcu 1934 roku.

W czasie II wojny światowej w schronisku działał w konspiracji szpital partyzancki. W roku 1951 znalazło się ono w dzierżawie PTTK. Schronisko początkowo przyjmowało turystów tylko w okresie letnim. Gruntowne zmiany zaszły po przejęciu obiektu na własność przez PTTK w roku 1970. Przeprowadzono kapitalny remont, po którym zaczęto przyjmować turystów o każdej porze roku. Drugi remont przeprowadzono w latach 1982 – 1986. Obiekt rozbudowano o jadalnię i tarasy, ściany wyłożono boazerią, a podłogi marmurowymi posadzkami. Na każdym piętrze znalazły się sanitariaty, a pokoje wyposażono w umywalki z ciepłą i zimną wodą. Kuchnia natomiast została dostosowana do obsługi dużych grup.

Kolejny remont przeprowadzono w 2001 roku, a ostatni miał miejsce w 2016.

 

Kapitalny remont w 2016 roku i zmiana właścicieli schroniska

Podczas pobytu w „Orlicy” 03 marca 2018 roku, miałam przyjemność porozmawiać z pracownicą schroniska, która przybliżyła mi zmiany jakie zaszły tu w 2016 r. Schronisko przeszło kolejny kapitalny remont i zmianę właścicieli.

Nudną boazerię na ścianach, zmieniono na bardziej nowoczesny wystrój i wykończenie drewnem. Wyremontowano łazienki, które znajdują się w większości pokoi.

Źródło: www.orlica.com
Źródło: www.orlica.com
Źródło: www.orlica.com

Dużą zmianą i strzałem w dziesiątkę, było dobudowanie sali jadalnej. Dzięki niej zarówno turyści „wpadający” na moment do schroniska jak i Ci pozostający na dłużej, mogą zjeść smaczne i regionalne potrawy kuchni pienińskiej i beskidzkiej. Sami spróbowaliśmy i z czystym sumieniem polecamy ;).

Sala jadalna – źródło: www.orlica.com
Sala jadalna – źródło: www.orlica.com
Miejsce zamówień i sala jadalna – źródło: www.orlica.com

Dobudowano taras, który dostępny jest z jednego z pokoi, a z którego można podziwiać panoramę na okolicę. Schronisko jest nie tylko atrakcyjne z zewnątrz. Jest obiektem urządzonym naprawdę na wysokim poziomie i niezwykle klimatycznie. Warunków może pozazdrościć mu niejedna kwatera prywatna.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

Po dniach pełnych wrażeń na górskich szlakach, posmakujecie tu również  piw regionalnych jak i słowackich. A jest w czym wybierać. Nieopodal restauracji schroniska znajduje się Pijalnia Piwa Słowackiego.

Otoczenie schroniska – film

Oferta schroniska

Schronisko dysponuje:

  • 45 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 3, 4 i 5-cio osobowych, wyposażonymi w łazienki – po gruntownym remoncie
  • kącikiem zabaw dla dzieci (umiejscowiony na parterze schroniska)
  • zadaszonym miejscem na ognisko,
  • parkingiem dla gości schroniska (oczywiście bezpłatnym)
  • własnął restauracją i salą jadalną z pysznymi daniami
  • bezprzewodowym internetem
  • punktem widokowym, z którego podziwiać możecie panoramę Pienin
  • wypożyczalnią rowerów (w okresie letnim)
  • wypożyczalnią rakiet śnieżnych (w okresie zimowym)

W schronisku istnieje możliwość spania na tzw. „glebie”. Obiekt dysponuje także określoną ilością materacy. Jak poinformowała mnie pracownica schroniska, nikt, nigdy nie zostanie odprawiony z przysłowiowym kwitkiem nawet o 23:00 w przypadku braku miejsc w pokojach. W obrębie schroniska jest również możliwość rozbicia własnego namiotu.

W okresie letnim „Orlica” organizuje różnego rodzaje koncerty weekendowe na terenie schroniska.

W ofercie znalazły się również atrakcje dla dzieci m.in. zielone i białe szkoły, zimowiska, biwaki czy przyjęcie i liczne atrakcje dla wycieczek szkolnych.

Cennik

Porównując jakoś do ceny, schronisko wypada nadzwyczaj dobrze. Ceny nie są wygórowane i różnią się w zależności od sezonu. Oprócz cennika głównego (w sezonie zawsze ceny są nieco wyższe), obowiązuje cennik jesienny i pozasezonowy. W tym okresie zaplanowanie urlopu jest niezwykle opłacalne.

1. Cennik główny*

Rodzaj pokoju

Stawka za osobę/noc

Stawka za pokój/noc

Pokój 2-osobowy z łazienką i pościelą

79,-zł/osoba

158,-zł

Pokój 3 osobowy z łazienką i pościelą

53,- zł/osoba

159,- zł

Pokój 4 osobowy z łazienką i pościelą

51,- zł/osoba

204,- zł

Pokój 5 osobowy z łazienką i pościelą

49,- zł/osoba

245,- zł

Studio 2 pokojowe składające z pokoju 2-osobowego oraz pokoju 3-osobowego

52,-zł/osoba

260,-zł

 

2. Cennik jesienny*

Rodzaj pokoju

Stawka za osobę/noc

Stawka za pokój/noc

Pokój 2-osobowy z łazienką i pościelą

79,-zł/osoba noclegi piątek i sobota

_____________

65,-zł/osoba noclegi niedziela-czwartek

158,-zł – noclegi piątek i sobota

______________

 130,-zł – noclegi niedziela-czwartek

Pokój 3 osobowy z łazienką i pościelą

53,- zł/osoba

159,- zł

Pokój 4 osobowy z łazienką i pościelą

51,- zł/osoba

204,- zł

Pokój 5 osobowy z łazienką i pościelą

49,- zł/osoba

245,- zł

Studio 2 pokojowe składające z pokoju 2-osobowego oraz pokoju 3-osobowego

52,-zł/osoba

260,-zł

 

3. Promocyjny cennik pozasezonowy*

obowiązuje w terminach

23.10-09.11.2017

13.11-19.12.2017

07.01-12.01.2018

25.02-28.03.2018

04.04-26.04.2018

 

Rodzaj pokoju

Stawka za osobę/noc

Stawka za pokój/noc

Pokój 3 osobowy z łazienką i pościelą

40,- zł/osoba

120,- zł

Pokój 4 osobowy z łazienką i pościelą

40,- zł/osoba

160,- zł

Pokój 5 osobowy z łazienką i pościelą

40,- zł/osoba

200,- zł

Studio 2 pokojowe składające z pokoju 2-osobowego oraz pokoju 3-osobowego

40,-zł/osoba

200,-zł

*Źródło: http://www.orlica.com/cennik

 

Grupom zorganizowanym (od 15 osób) schronisko udziela rabatów. Dzieci do lat 3 nocują bezpłatnie, a pozostałtym do lat 8 udzielany jest 30 % rabat.

Zainteresowanych cenami pobytu z wyżywieniem i dodatkowymi opcjami zapraszam na stronę internetową obiektu do zakładki cennik tutaj.

 

Doskonała lokalizacja do uprawiania turystyki górskiej

Dzięki swojemu położeniu, Schronisko PTTK „Orlica” stanowi świetną bazę wypadową nie tylko na pienińskie szlaki, ale również w Beskid Sądecki.

Możecie udać się stąd między innymi na: Sokolicę, Trzy Korony, drogą pienińską do Czerwonego Klasztoru na Słowacji, na słowackie szlaki w okolice Leśnicy, do Niedzicy i Czorsztyna, powędrować grzbietem Małych Pienin na Wysoką i odwiedzić Wąwóz Homole, czy powędrować do Bacówki pod Bereśnikiem w Beskidzie Sądeckim.

Propozycje wycieczek po Pieninach przedstawię w oddzielnym wpisie, wraz z okolicznymi atrakcjami. Poniżej natomiast zamieszczam kilka linków do relacji z przebytych przez nas tras po okolicy.

 

Planując kolejne wyprawy po okolicy, z pewnością zatrzymamy się tu ponownie. Poniżej zamieszczam skan, przedstawiający położenie schroniska i okoliczne atrakcje. Skan pochodzi z ogólnodostępnego w schronisku folderu.

 

Z górskim pozdrowieniem,

Edyta/Pod szczytem

You may also like...