Agencja Wydawnicza WIT, Recenzje i testy

Schematy tatrzańskich szlaków turystycznych, które warto mieć – opis i recenzja

Dziś przedstawię Wam dwie bardzo do siebie podobne pozycje od Agencji Wydawniczej WIT, które znajdują się w mojej górskiej biblioteczce.
Dwa schematy szlaków turystycznych Tatr Polskich, każdy z nich w cenie 10 zł/szt. Przyznam, że są całkiem interesujące.

1) Schematy szlaków turystycznych Tatr Polskich

Do nabycia TUTAJ.  Jest to 6 papierowych map przestrzennych Tatr w ciekawym kartonowym etui o wymiarach 11,5 cm x 20,5 cm. Każda mapa obejmuje inny rejon Tatr Polskich, mianowicie:
1. Dolina Chochołowska : Wołowiec, Starorobociański Wierch, Trzydniowiański Wierch, Ornak, Rakoń
2. Dolina Kościeliska: Smerczyński Staw, Jaskinia Mroźna, Jaskinia Mylna, Ornak, Czerwone Wierchy
3. Rejon Giewontu i Czerwonych Wierchów: Giewont, Czerwone Wierchy, Dolina Strążyńska, Dolina Małej Łąki, Kasprowy Wierch, Sarnia Skała
4. Dolina Gąsienicowa: Świnica, Orla Perć, Kościelec, Czarny Staw, Dolina Jaworzynka, Kuźnice
5. Regle Tatr Wysokich: Gęsia Szyja, Nosal, Rusinowa Polana, Wielki Kopieniec, Wiktorówki
6. Rejon Morskiego Oka i Dol. Pięciu Stawów Polskich: Rysy, Szpiglasowy Wierch, Dolina za Mnichem, Wielki Staw, Wielka Siklawa, Morskie Oko
Świetna propozycja dla osób, które nie lubią wielgachnych map, które po rozłożeniu sztuką jest złożyć do stanu pierwotnego :P. Przynajmniej mnie zawsze to denerwuje. W zależności od tego gdzie się udajecie, w który rejon Tatr – zabieracie z sobą jedną z poniższych mapek. Każda po rozłożeniu osiąga wielkość formatu około A3 (są ciut mniejsze). Jedynym minusem może być to, że są one papierowe, przez co przy niesprzyjających warunkach pogodowych zamokną oraz to, że mogą szybko wycierać się na zgięciach. Ale zawsze można poddać je domowej laminacji bezbarwną taśmą klejącą 🙂 To zawsze działa :).
Na odwrocie kartonika, w którym umieszczone są mapy oznaczono wszystkie 6 rejonów (które obejmują mapki) na przestrzennej mapie Tatr wraz z opisami.

Co w środku ?

Po rozłożeniu każdej z map jedną stronę zajmuje świetna i bardzo dokładna przestrzenna mapa danego rejonu z zaznaczonymi szlakami turystycznymi, czasami przejść, granicami państwa, parkingami, przystankami, WC, schroniskami, zabytkami, jaskiniami, kolejami linowymi, kolejkami ciągnikowymi, drogami rowerowymi i wiele więcej. Przykładowe dwie mapy przedstawiam poniżej.
Mapa 6 – legenda

 

Mapa 6. Rejon Morskiego Oka i Dol. Pięciu Stawów Polskich w przybliżeniu

 

Mapa 6. Rejon Morskiego Oka i Dol. Pięciu Stawów Polskich – całościowo
Po drugiej stronie każdej z map znajduje się krótka informacja o schroniskach danego tatrzańskiego rejonu z podaniem roku powstania,  jego wielkości, ilością miejsc noclegowych i numerem kontaktowym. Ponad to znajdziecie opisane panoramy z charakterystycznych szczytów i przełęczy oraz ciekawe i przydatne informacje na temat dolin, stawów czy szczytów.  Mapa 5 – Regle Tatr Wysokich zawiera na odwrocie fajną i dokładną mapkę centrum Zakopanego.
Mapa 6 – Rejon Morskiego Oka i Dol. Pięciu Stawów – na odwrocie całościowo, na dole miejsce na pieczęcie ze schronisk

 

Mapa 6 – w przybliżeniu: panorama z okolicy MOka, Rysów, inf. o Schronisku w Dol. Pięciu Stawów

 

Mapa 6 – w przybliżeniu : od góry inf. o Dolinie Rybiego Potoku, Dolinie Roztoki i Pięciu Stawów, Morskim Oku, poniżej panorama ze Szpiglasowego Wierchu i Przeł. Krzyżne, inf. o Schronisku nad Morskim Okiem
Poniżej prezentuję dla Was jeszcze mapę nr 1 – rejon Doliny Chochołowskiej
Mapa 1 – Dolina Chochołowska: panorama z Wołowca i z Ornaku, inf. o Schronisku na Polanie Chochołowskiej, panorama z Grzesia, Rakonia, Starorobociańskiego Wierchu, inf. ogólne o Tatrach, Tatrach Zachodnich, Wysokich i Bielskich
Mapa 1 Dolina Chochołowska

 

Mapa 1 Dolina Chochołowska

2. Schematy szlaków turystycznych Tatry Polskie foliowane

Do kupienia TUTAJ. 4 foliowane mapy w dodatkowym mapniku o wymiarach 12 cm x 23,5 cm. Niezmiennie rewelacyjna cena 10 zł tak jak poprzedniej opisywanej pozycji od Agencji WIT.

Po otwarciu  mapnika naszym oczom ukazują się po dwie mapy z każdej jego strony.

Mapy obejmują 4 rejony Tatr Polskich:
1. Dolina Chochołowska i Dolina Kościeliska
2. Rejon Giewontu i Czerwonych Wierchów
3. Dolina Gąsienicowa i Dolina Suchej Wody
4. Rejon Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów

Na okładce z tyłu mapnika  oznaczono wszystkie 4 rejony (które obejmują mapki) na przestrzennej mapie Tatr wraz z opisami.

Z jednej strony każdej mapy znajdziecie przydatne informacje o wybranym tatrzańskim rejonie oraz panoramę widokową bądź przydatną mapkę. Z drugiej zaś dużą przestrzenną mapę.
Poniżej prezentuję dla Was mapę z rejonu Doliny Gąsienicowej oraz Doliny Chochołowskiej i Kościeliskiej.
Jak widzicie na poniższym zdjęciu po prawej stronie widnieje mapa przestrzenna Doliny Suchej Wody. Po lewej stronie u góry panorama z Hali Gąsienicowej a poniżej niej informacje o Tatrach Wysokich, Dolinie Suchej Wody, Reglach Tatr Wysokich, Dolinie Gąsienicowej oraz Orlej Perci.
Mapa 3 – Dolina Gąsienicowa

Na odwrocie piękna przestrzenna mapa całej Doliny Gąsienicowej w formacie A3.

Mapa przestrzenna Doliny Gąsienicowej

 

Legenda
Orla Perć w przybliżeniu przestrzennie
Mapa 1 obejmuje łącznie dwie Doliny Kościeliską i Chochołowską. Po jednej stronie znajduje się panorama z Ornaku i dokładna mapa jaskiń Doliny Kościeliskiej oraz informacje na temat Tatr Zachodnich, Doliny Kościeliskiej, Chochołowskiej, Lejowej i niebezpieczeństwach tatrzańskich.
Mapa 1 Dolina Chochołowska – strona 1

 

Mapa jaskiń w przybliżeniu

 

Panorama z Ornaku w przybliżeniu

 

Mapa 1- Dolina Kościeliska i Chochołowska – strona 2

 

Mapa przestrzenna w przybliżeniu

Który schemat wybieram ?

Cena jest na tyle korzystna, że można zaopatrzyć się w obydwa schematy tatrzańskie. Jeśli jednak miałabym zdecydować się na jeden wybrałabym wersję foliowaną. Po pierwsze dlatego, że mapy są bardziej trwałe niż papierowe. Kolejnym argumentem jest mapa jaskiń, których nie ma w papierowej mapie Doliny Kościeliskiej. Podoba mi się również połączenie Doliny Chochołowskiej i Kościeliskiej na jednej mapie co jest fajnym rozwiązaniem. A Wy, który schemat wybieracie ? A może już z któregoś korzystacie ? 🙂
E.M.

You may also like...