Inne

Relacja z 14. Spotkań z Filmem Górskim

14 już Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem dobiegły końca. Przyszła pora na krótką relację z udziału w tej dużej imprezie. Gościłam na festiwalu w ramach tzw. BloGÓRsfery – spotkania blogerów. Była okazja, aby się poznać, wymienić doświadczenia i spotkać z czytelnikami.

Wydarzenia odbywały się w kilku miejscach równocześnie lub zazębiały się. W Kinie Sokół mogliście uczestniczyć w Międzynarodowym Konkursie Filmowym, w dużym namiocie na Górnej Równi Krupowej posłuchać prelekcji znanych ludzi związanych ze światem gór, a w Klubie Dworzec na Krupówkach spotkać się na prelekcjach m.in. ze mną. Jak co roku można było również uczestniczyć w różnorodnych szkoleniach zorganizowanych przez Akademię Górską. Na stoiskach obok dużego namiotu zakupić można było odzież outdoorową, książki związane z turystyką górską i wiele więcej (Strefa Expo – targi outdoorowe).

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Nie uczestniczyłam we wszystkich wydarzeniach, gdyż wędrowałam co nieco po górach, jak to zwykle bywa kiedy jestem w okolicy Zakopanego. Z tych wydarzeń, w których jednak wzięłam udział poniżej kilka galerii.

Piątek,  31 sierpnia 2018 r.

Przed południem miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach fotograficznych dla blogerów w Klubie Dworzec na ul. Krupówki w Zakopanem.

Po południu z kolei wzięłam udział w wydarzeniach odbywających się w Dużym namiocie na Równi Krupowej.

Wysłuchałam m.in. prelekcji Andrzeja Marcisza i Apoloniuszzya Rajwy dotyczącej wybranych przejść głównej grani Tatr. Kolejno wystąpił „Guru” prognozy pogody w górach wysokich – Karl Gabl. Opracowuje on prognozy dla największych himalaistów świata. I na koniec najbardziej przeze mnie wyczekiwane spotkanie z Adamem Bieleckim. Prelekcja „Od Beskidów po Himalaje – czyli historia o spełnianiu marzeń” zrobiła na mnie duże wrażenie.

Skromny chłopak urodzony w Tychach. Polski himalaista, alpinista i taternik. Opowiadał o tym jak wszystko się zaczęło, jak wytrwale dążył do realizacji swoich marzeń i jak wiele go to kosztowało. Zróżnicowane treningi odbywające się nawet 5 razy w tygodniu, dieta, poświęcenie. Po to, aby być ciągle w formie. Kulisy zimowej wyprawy na K2 i akcja ratunkowa na Nanga Parbat oczami samego Adama i Denisa Urubko. Prywatne filmy, które przybliżyły mi to jak naprawdę wygląda wejście na 8-tysięcznik oczami himalaisty. I te kilkuminutowe brawa na stojąco, połączone z ogólnym wzruszeniem widzów jak i samego himalaisty po tym, kiedy wszyscy zobaczyli jak trudna była akcja, w której uratowana została Elizabeth Revol. Chłopcy dokonali wręcz niemożliwego. Czują niestety niedosyt z powodu Tomka Mackiewicza, którego nie byli w stanie uratować. Jak powiedział sam Adam: nie czują się bohaterami i tylko oni byli w stanie wówczas podążyć z pomocą Eli i Tomkowi.

Na koniec wieczoru na scenie spotkali się Elizabeth Revol, żona Tomka Mackiewicza, Adam Bielecki, Jarosław Bator i Piotr Tomala, którzy opowiadali o przyjaźni i partnerstwie w górach wysokich.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

02 września 2018 r.

Kolejnego dnia przed południem wsłuchiwałam się w opowieści Moniki Witkowskiej o Mount Everest. Górę zdobyła jako 10-ta Polska w historii. Zdobywanie dachu Świata od A do Z. Od przylotu do punktu startu, przez trekking do bazy, wiele informacji praktycznych i ciekawostek. Słuchałam z wielkim zaciekawieniem, a momentami nawet śmiałam się na widowni w związku z opowiadanymi anegdotami.

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Kolejno ruszyłam na prelekcje kolegów „po fachu”, prezentacje blogów i spotkanie z czytelnikami. Wydarzenia te odbywały się w Klubie Dworzec na ul. Krupówki. Z tego miejsca serdecznie dziękuję za zaproszenie i możliwość prezentacji bloga.

Zdjęcie: https://www.facebook.com/spotkania.zfilmemgorskim

Co jeszcze ?

W ramach Spotkań z Filmem Górskim odbywał się Puchar Polski w Boulderingu, warsztaty biegowe, spotkanie z Andrzejem Bargielem i międzynarodowy konkurs filmowy zakończony pokazami nagrodzonych filmów.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Myślę, że za rok zawitam tu ponownie.

Z górskim pozdrowieniem,

Edyta

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *