Inne, Odznaki górskie, Recenzje i testy

Recencja Regulaminu GOT PTTK w wersji papierowej

Dziś chciałabym podzielić się z Wami opinią na temat regulaminu GOT w wersji drukowanej (książkowej), którą można nabyć w każdym oddziale PTT.
Otrzymaliśmy go w gratisie podczas weryfikacji odznaki małej brązowej w naszym terenowym oddziale w Tarnowie. Regulamin kosztuje 16 zł. Być może w innych oddziałach cena będzie się nieznacznie różnić, ale nie powinna przekroczyć 20 zł.
I pytanie zasadnicze: Czy warto wydać te 16 zł jeśli regulamin można ściągnąć w wersji elektronicznej z Internetu i wydrukować ? Odpowiem bez wahania, że jak najbardziej warto. A dlaczego ? Zobaczcie sami 🙂
Regulamin w wersji książkowej to jak błędnie sądziłam na początku nie tylko regulamin. Książeczka jest formatu niewiele mniejszego niż A5 i liczy aż 134 strony.

Co w niej znajdziemy ?

Na okładce widnieją napisy:
GÓRSKA ODZNAKA TURYSTYCZNA PTTK
ODZNAKI NARCIARSKIE PTTK
Regulaminy
Trasy punktowane
Po wewnętrznej stronie okładki znajdziemy informacje dotyczące dwóch nowych odznak, a mianowicie odznaki Głównego Szlaku Beskidzkiego i Głównego Szlaku Sudeckiego z ich graficzną wizualizacją.
Książeczka wydana jest przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej w Krakowie.

 

Spis treści kształtuje się następująco i bardzo zachęcająco 🙂
Pozwoliłam sobie zamieścić tutaj dostępny na stronie 4 bardzo mądrze napisany dekalog turysty górskiego tak dla rozwagi , autorstwa Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK. Zachęcam do przeczytania i przestrzegania :).

 

Na kolejnych 21 stronach znajdują się informacje ogólne o Górskiej Odznace Turystycznej wraz z jej historią, regulamin GOT wraz z przepisami przejściowymi i załącznikami, wzór wypełnienia książeczki GOT oraz wykaz Terenowych Referatów Weryfikacyjnych GOT PTTK.
Następne 15 stron poświęcone zostało Narciarskim Odznakom PTTK, jeśli by takowe kogoś interesowały. Znajdziecie tam jak przy odznace GOT przede wszystkim ich historię, dekalog narciarza turysty, regulamin, wzór wypełnienia książeczki GON PTTK, podział grup górskich i wykaz terenowych referatów weryfikacyjnych.
3 kolejne strony ukazują wzory górskich odznak turystycznych i narciarskich jak widać na poniższych zdjęciach.

 

 

A teraz najciekawsza jak dla mnie i najbardziej przydatna część książeczki, a mianowicie trasy punktowane do strony 46 do końca, a więc 134 strony. Dla tej części warto i jeszcze raz warto ją nabyć.
Na stronie 46 i 47 widnieją mapki grup górskich wraz z numerami stron na których zostały rozrysowane poszczególne trasy wraz z ich punktacją (którą wpisujemy do książeczek GOT). Zobaczcie poniżej.
Znajdziemy tutaj wszystkie trasy punktowane i grupy górskie z ich numerami takie jak:
a) Tatry i Podtatrze:
– Tatry Wysokie
– Tatry Zachodnie
– Podtatrze Polskie
b) Beskidy Zachodnie:
– Beskid Śląski
– Beskid Żywiecki
– Beskid Mały
– Beskid Średni i Pogórze Wielickie
– Gorce
– Beskid Wyspowy i Pogórze Wiśnickie
– Orawa
– Spisz i Pieniny
– Beskid Sądecki
– Pogórze Rożnowskie
c) Beskidy Wschodnie:
– Pogórze Ciężkowickie
– Beskid Niski
– Bieszczady
– Pogórze Strzyżowsko – Dynowskie
– Pogórze Przemyskie
d) Sudety:
– Góry Izerskie
– Pogórze Izerskie
– Karkonosze
– Kotlina Jeleniogórska
– Rudawy Janowickie
– Góry Kaczawskie
– Pogórze Kaczawskie
– Kotlina Kamiennogórska, Zawory
– Góry Kamienne
– Góry Wałbrzyskie, Pogórze Bolkowsko – Wałbrzyskie
– Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie
– Góry Bardzkie
– Góry Stołowe, Wzgórza Lewińskie
– Góry Orlickie i Bystrzyckie
– Kotlina Kłodzka, Rów Górnej Nysy
– Masyw Śnieżnika, Góry Bielskie
– Góry Złote
– Góry Opawskie
– Wzgórza Strzegomskie
– Masyw Ślęży, Równina Świdnicka, Kotlina Dzierżoniowska
-Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie, Przedgórze Paczkowskie
e) Góry Świętokrzyskie
Mapę z rozpisaną punktacją w grupie Tatr Wysokich i Zachodnich zamieszczam poniżej (str. 49, 50 i 51).

 

 

Jak widać na powyższych zdjęciach w każdej grupie górskiej oznaczone zostały wszystkie szlaki turystyczne ze strzałkami od punktu do punktu, a na każdej z nich umieszczono dwie wartości punktów za przejście danego odcinka w obydwie strony np. 2/4
Poniżej zamieszczam jeszcze spis treści kolejnej grupy górskiej tj. Beskidów Zachodnich i punktację dla grupy Beskidu Śląskiego.

 

 

Na ostatniej stronie książeczki znajduje się krótka informacja dotycząca GOT wraz z jej graficzną wizualizacją.
Sami zdecydujcie czy warto zakupić powyższą pozycję. Moje zdanie już znacie :). Przy uzupełnianiu książeczki GOT i przebytych tras nie muszę się już zastanawiać jakie poszczególne odcinki trasy wpisywać do każdego wiersza i szukać punktów w internetowych wykazach gdyż wszystko jest przejrzyście i jasno rozrysowane w tym oto regulaminie wraz z punktacją, który mogę mieć zawsze przy sobie.
E.M.

 

You may also like...