Raczki turystyczne Mini Crampons Rapeks Pro – test i recenzja

Dzisiaj kolejny wpis z cyklu naszych testów sprzętu outdoorowego.

Jakiś czas temu otrzymaliśmy od Firmy Rapeks do testów raczki turystyczne na buty. Podczas grudniowej wędrówki na Turbacz w Gorcach udało się poddać je testom na bardziej oblodzonych odcinkach. Jak się sprawdziły i co mówi o nich sam producent ? Zapraszam do dalszego czytania.

Raczki Mini Crampons Rapeks Pro – Opis producenta

Raczki turystyczne Mini Crampons Rapeks Pro idealnie nadają się do pokonywania oblodzonych lub przysypanych śniegiem szlaków turystycznych, stoków, ulic, a nawet błotnistych lasów. 8-zębne raczki doskonale dają sobie radę podczas podejść i zejść w średnio stromym terenie.

Uniwersalny rozmiar – do zastosowania na buty trekkingowe i turystyczne w rozmiarze powyżej numeru 37 EU (dla osób dorosłych). Do butów z maksymalną szerokością 8,5cm w miejscu jego mocowania. 

Lekkie, małe i wytrzymałe – raki wykonane z wysokiej jakości ocynkowanej stali, która dodatkowo została pokryta farbą zabezpieczającą. Niska waga 222g. (komplet) i małe wymiary 10,5×4,5×4,3cm (sztuki) pozwoli w czasie wędrówki nie odczuwać dodatkowego zmęczenia.

Szybkość montażu – prosta konstrukcja zapewnia łatwość i szybkość zakładania raczków na buty. Wystarczy raz w domu wyregulować długości pasków, a założenie przed użyciem zajmie kilka sekund.

Innowacyjne mocowanie – nowe wiązanie, za pomocą trzech pasków poliestrowych o wysokiej wytrzymałości, pozwala na skuteczniejsze utrzymania raka w niezmiennej pozycji podczas całej wędrówki. Wysokiej jakości klamerki samozaciskowe ułatwiają w sposób szybki założenie i zdjęcie raków turystycznych.

Wyprodukowane w 100% w Polsce.

  • Uniwersalny rozmiar
  • Kolor taśmy: czarny
  • Szerokość taśmy: 18,5 mm
  • Ilość zębów: 8 szt.  
  • Wysokość zębów: 25 mm.   
  • Waga kompletu: 222 g.   
  • Gwarancja 2 lata.

Galeria zdjęć raczków ze sklepu internetowego poniżej : www.rapeks.com

 

TEST RACZKÓW I MOJA OPINIA

Raczki kupić możecie bezpośrednio na stronie Firmy  w cenie 60 zł. Są również dostępne w takiej samej cenie na allegro.

Od Firmy otrzymaliśmy dwie pary raczków: model Mini Crampons Rapeks Plus (po dwa zęby z każdej strony) oraz model Mini Crampons Rapeks Pro (po cztery zęby z każdej strony). Drugi z wymienionych modeli postanowiłam przetestować ze względu na nieco bardziej zaawansowaną i ulepszoną konstrukcję w stosunku do pierwszego.

Samo pudełeczko w które zapakowane są raczki wydaje się dosyć ciężkie ze względu na ocynkowaną stal z której są wykonane. Na nodze nie czuć jednak ich wagi. Po wyciągnięciu pierwsze odczucia wizualne były jak najbardziej pozytywne. Same zęby są masywne i solidnie wykonane tak samo zresztą jak paski.

Największy problem sprawiło mi dopasowanie i uregulowanie właśnie wspomnianych pasków na butach. Najlepiej zrobić to w domu żeby nie męczyć się i nie potrzebnie denerwować na szlaku. Trzeba było się nieco wtajemniczyć w instrukcję zamieszczoną na opakowaniu, która pomoże Wam właściwie ustawić każdy pasek.

Instrukcja obsługi raczków znajdująca się na opakowaniu

 

Instrukcja na opakowaniu

Zapinanie raczków na szlaku

 

Jak prezentują się na szlaku ?

Ułożenie raczków pod butem
Raczki ponad śniegiem
Raczki wbijają się bez problemu w podłoże

Test w terenie

Raczki przetestowałam na lekko nachylonym terenie, zmrożonym śniegu i lodzie. Polecam je każdemu kto potrzebuje niedrogiego rozwiązania na proste trasy przykładowo w Beskidach, gdzie użycie raczków nie jest koniecznością, ale poprawi komfort chodzenia. Mimo, że stalowe zęby znajdują się tylko po bokach, to wbijają się w podłoże dzięki czemu unika się po pierwsze poślizgnięcia. Po drugie idzie się o wiele stabilniej niż bez nich.

Przez cały czas po ustawieniu ich i zapięciu na butach nie zmieniły swojego położenia. Nie było więc konieczności poprawiania ich w trakcie trekkingu. Ogólna ocena wypadła więc na plus.

Pamiętajcie jednak że nie jest to produkt który nadaje się na bardziej strome podejścia m.in. w Tatrach. Raczej poleciłabym je jak już wspominałam na nie wymagające szlaki, doliny,  jako dodatkowe zabezpieczenie przed poślizgnięciem i upadkiem poprawiające komfort chodzenia.

Raczki Firmy Rapeks są produktem w 100 % polskim (wyprodukowanym w Polsce). Kupując go wspieracie Fundację GOPR.

Raczki Mini Crampons Rapeks Plus

Model raczków Rapeks Plus wyposażony jest w odróżnieniu od poprzedniego w 4 zęby (po 2 z każdej strony). Wysokość zębów jest o 5 mm mniejsza niż w poprzednim modelu. W kwestii zakładania nie różnią się niczym od raczków Rapeks Pro. Są również nieco lżejsze ważąc 182 g zamiast 222 g. Ich cena to 55 zł. Znajdziecie je również do kupienia na stronie producenta.

Galeria zdjęć : www.rapeks.com

 Kupując Raczki Rapeks, wspomagasz GOPR!

 

Kolejne wpisy z cyklu testów outdoorowych wkrótce 😉

Pozdrawiam górsko,

Edyta/Pod szczytem

najnowszy najstarszy oceniany
sklepsportowy
Gość

Zastanawiałem się własnie, czy na bardziej płaskim zmrożonym terenie idzie się w nich wygodnie, czy przypadkiem stopa nie buja się z pięty na palce.