Poradnik

No to kiedy jechać w te góry ? – o sezonie górskim w Polsce

Kiedy w górach należy spodziewać się śniegu, a kiedy możemy już mówić o początku sezonu letniego ? Kiedy najlepiej wybrać się w Beskidy, Bieszczady, Gorce, Pieniny czy Karkonosze ? Kiedy nie unikniemy brodzenia w śniegu ? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć i rozwiać największe wątpliwości dotyczące pogody w polskich górach.

 

Kiedy w końcu ten śnieg stopnieje i przyjdzie lato ? Czyli kilka słów o sezonie letnim w polskich górach

Lato to najlepszy czas dla większości osób do uprawiania trekkingu górskiego. Nie tylko ze względu na to, że jest to czas urlopowy ale również dzięki długim dniom. Późny zachód słońca, można planować ambitniejsze trasy, dłużej cieszyć się pięknymi widokami i promieniami słońca. Nie potrzebujemy również w zasadzie żadnego dodatkowego sprzętu, który jest niestety niezbędny zimą ze względów bezpieczeństwa. Latem nie musimy zakładać kilku warstw odzieży i można pozwolić sobie na „lżejsze” buty. Niekoniecznie sandałki na paseczki, czy japonki, nie przesadzajmy zbytnio :).
Należy pamiętać, że jest to jednak okres częstych burz, przez co każda wycieczka powinna być przez nas dokładnie przemyślana i zaplanowana z głową po wcześniejszym dokładnym rozpoznaniu prognoz pogodowych. Aby uniknąć zagrożenia ze strony burz najlepiej około południa zacząć już schodzić ze szlaku gdyż burze pojawiają się głównie właśnie w godzinach popołudniowych. Choć reguły nie ma. Wyjdźmy więc na szlak wystarczająco wcześnie najlepiej około godziny 6:00 – 7:00.
Latem góry przeżywają dodatkowo prawdziwe oblężenie turystów, szczególnie podczas weekendów i innych dni świątecznych oraz wakacji.

Tatry – sezon letni

Tatry Wysokie
W Tatrach polskich początków lata można zacząć szukać w czerwcu. Wcześniej uważa się, że jest zima, nawet jeśli nie jest ogłoszone zagrożenie lawinowe. Zdarza się że w najwyższych partiach śnieg może zalegać jeszcze nawet do późnego lipca dlatego raki lub raczki przynajmniej warto mieć jeszcze w plecaku w razie „w” nawet jeśli w innych górach są iście letnie warunki. Bo wiecie… Tatry to nie takie zwykłe góry. Tutaj nawet w środku roku może sypnąć śniegiem. Aktualnie mamy tego przykład. Czwórka ogłoszona w Tatrach przez TOPR 20 kwietnia i śniegu blisko 3 metry na Kasprowym. Pełnia zimy w środku wiosny, a krokusy zwinęło w tym roku po tygodniu zanim jeszcze zdążyły w pełni rozkwitnąć, lol  :).
Z kolei w Tatrach naszych sąsiadów tzn. Słowackich za początek lata uważa się 15 czerwca. Dlaczego ? Otóż w okresie od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są zamknięte. Zbyt wiele czasu w roku na zdobywanie słowackich wierzchołków więc nie mamy.
Na stronie internetowej TOPR publikowane są codzienne komunikaty turystyczne oraz znajdziecie tam aktualny monitoring pogody. Warto się z nią na stałe zaprzyjaźnić jeśli chcemy często zapuszczać się w Tatry i być, że tak powiem na bieżąco.

Sezon letni w pozostałych polskich górach – Beskidy, Gorce, Pieniny, Sudety, Bieszczady

Śnieżne Kotły – Karkonosze

 

Tutaj sezon zaczyna się zdecydowanie wcześniej niż w Tatrach. Pozostałe pasma górskie są znacznie niższe niż Tatry a sezon letni zaczyna się już na przełomie marca i kwietnia. Oczywiście nie mamy wpływu na pogodę i to od niej zależy kiedy oficjalnie będzie można mówić o rozpoczęciu letniego sezonu. W marcu i kwietniu należy jednak śledzić prognozę pogody, gdyż może okazać się że w kwietniu będziecie brodzić jeszcze w śniegu tak jak my w Beskidzie Żywieckim kiedy udaliśmy się 2 kwietnia na Babią Górę. Ale i tak było warto jechać :).

W przypadku nagłego ocieplenia i zmiany pogody na bardziej wiosenną śnieg szybko topnieje i szlaki stają się suche w ekspresowym tempie. Śnieg może w niewielkich ilościach zalegać jedynie w wyższych i zacienionych miejscach. Nie zapominajcie natomiast, że szlaki bywają śliskie nie tylko w przypadku występowania na nich lodu i śniegu. Błotniste szlaki po opadach deszczu bywają równie śliskie. Od maja śniegu na szlakach nie powinniście znaleźć więc można ruszać śmiało w drogę i hej przygodo ;).

Sezon zimowy w górach

Zima w górach umówmy się to już nie takie przelewki jak się niektórym cwaniakom wydaje. Góry to potęga i należy mieć do nich respekt. Szczególnie jeśli myślimy tu o Tatrach w wydaniu zimowym. Oczywiście urzekają one swoim pięknem bo jakby mogło być inaczej, ale należy zachować zdrowy rozsądek gdyż są bardzo niebezpieczne. Szczególnie w sytuacji jeśli nie posiadamy doświadczenia w zimowej turystyce górskiej nie powinniśmy zapuszczać się powyżej górnej granicy lasu gdzie warunki są iście zimowe. Aby poruszać się w takim terenie należy posiadać po pierwsze wspomniane doświadczenie zdobyte przykładowo na kursie turystyki zimowej bądź mieć na swoim koncie kilka odbytych wycieczek zimowych z przewodnikiem wysokogórskim. Ponadto koniecznie należy posiadać i co najważniejsze umieć się posługiwać rakami i czekanem bez których ani rusz. Obowiązkowym wyposażeniem są buty dostosowane do wpięcia raków, spodnie i kurtka z membraną, i stuptupy.
Jeśli mówimy z kolei o pozostałych pasmach górskich często wystarczą nam lepsze raczki turystyczne i nakładki antypoślizgowe zamiast raków, choć przy dużym oblodzeniu mogą one okazać się jednak niewystarczające. Przy bardzo dużej ilości śniegu trzeba będzie pomyśleć o rakietach śnieżnych.

Tatry – sezon zimowy

O sezonie zimowym można mówić już na przełomie października i listopada. Czasem już we wrześniu może spaść śnieg szczególnie w wyższych partiach Tatr. Dni jak to bliżej zimy stają się coraz krótsze, należy więc planować tak trasy aby wrócić ze szlaku odpowiednio wcześniej przed zmrokiem. Oczywiście czasy przejść poszczególnych szlaków nie uwzględniają warunków zimowych i ulegają znacznemu wydłużeniu z czym powinniśmy się liczyć. W Tatrach Słowackich szlaki powyżej schronisk zamknięte są od 1 listopada. Orientacja w terenie jest trudniejsza niż w warunkach letnich. Dużo łatwiej jest się również zgubić na szlaku.

Sezon zimowy w pozostałych polskich górach – Beskidy, Gorce, Pieniny, Sudety, Bieszczady

Beskid Żywiecki – Babia Góra
W pozostałych pasmach ostatnie dwa miesiące roku, a więc listopad i grudzień można uważać za koniec lata a początek górskiej zimy. Czy pojawi się już wówczas śnieg ? to zależy oczywiście od pogody, którą należy na bieżąco monitorować. Jedno jest pewne, że należy wyposażyć się w cieplejsza odzież wierzchnią gdyż temperatury z pewnością są znacznie niższe.

System monitoringu pogody

Abyście mogli na bieżąco sprawdzać stan pogody i warunki w poszczególnych pasmach górskich zamieszczamy poniżej linki do odpowiednich stron służb górskich.

 

You may also like...