Agencja Wydawnicza WIT, Recenzje i testy

Niezbędniki turystyczne 3 w 1 od Agencji Wydawniczej WIT – Informator, przewodnik, mapa

Agencja Wydawnicza WIT w swoim sklepie internetowym oferuje niezbędniki turystyczne 3 w 1 Bieszczad, Pienin, Szczawnicy i Krynicy. Jako, że znajdują się one na mojej półce postanowiłam Wam je zaprezentować i krótko zrecenzować.
Niezbędniki są do siebie niejako bardzo podobne. Każdy z nich jest swojego rodzaju informatorem, przewodnikiem a zarazem mapą. Co zawierają ? Zapraszam do recenzji poniżej :).

BIESZCZADY 3 W 1 – NIEZBĘDNIK TURYSTYCZNY

Niezbędnik jest niewielkich kompaktowych wymiarów 18 x 12 cm i znajduje się w dodatkowej foliowej okładce, która stanowi fajną ochronę przed zniszczeniem. Na pierwszy rzut oka jest to fajna, mała książeczka. Do kupienia TUTAJ w cenie 19,00 zł. Liczy 120 stron.
Po otwarciu na okładce znajdziemy schemat szlaków turystycznych, oznaczonych numerami i odpowiadającymi im kolorami wraz z ich spisem i numerem strony, na której znajdziemy opis danego szlaku.
Kolejne dwie strony to szczegółowy spis treści, który przedstawiam poniżej.

Kilkanaście dalszych stron zajmują informacje i rady praktyczne m.in. bieszczadzkie ABC, regulamin BdPN, bieszczadzka historia i atrakcje, które warto zobaczyć właśnie w Bieszczadach.

Kolejne 28 stron to mapki przestrzenne z oznaczonymi numerami szlaków, które prezentowane były na pierwszych dwóch stronach niezbędnika na ogólnej mapce.
I docieramy do głównej części niezbędnika a zarazem jego najobszerniejszej części – przewodnika. Zawiera on opisane trasy z oznaczeniem numerycznym, czasami przejścia, ilością kilometrów, informacjami praktycznymi, ciekawostkami i efektywnymi panoramami z najbardziej charakterystycznych bieszczadzkich szczytów.
Od strony 94 niezbędnika turystycznego opisane zostały bieszczadzkie miejscowości wraz z ich mapkami, ciekawszymi miejscami każdej miejscowości (wraz z numerem telefonu) jak hotele, restauracje, pensjonaty, galerie sztuki, kempingi, centra informacji turystycznej, wyciągi narciarskie itp.
Na końcu niezbędnika znajduje się bieszczadzkie it zawierające spis wszystkich najważniejszych obiektów w Bieszczadach jak np. przejścia graniczne, informacje autobusowe, szpitale, punkty ratunkowe, schroniska, pola biwakowe, kempingi, hotele, pensjonaty, przystanie, stadniny koni, wyciągi narciarskie itp.
Dwie ostatnie strony to zbiór krótko opisanych miejsc (obiektów), które warto zobaczyć.

 

Do niezbędnika dołączona została dosyć duża mapa turystyczna w skali 1: 80 000 prezentująca z jednej strony Bieszczady Wysokie a z drugiej Bieszczady Niskie. Skala jak dla mnie trochę za duża.

 

 

PIENINY 3 W 1 – NIEZBĘDNIK TURYSTYCZNY

Niezbędnik turystyczny Pieniny jest niemal identyczny jeśli chodzi o zawartość i rozkład jak poprzednio opisywany niezbędnik dot. Bieszczad. Dlatego też nie będę powielała opisów, które przedstawione zostały już powyżej. Wspomnę jedynie o tym co znajdziecie tutaj a czego nie ma w niezbędniku Bieszczady. Możecie zakupić go TUTAJ również w cenie 19,00 zł. Identyczny format 18 x 12 cm i 130 stron interesującego wnętrza.
Różnice ? Po pierwsze na stronie 6 i 7 znajdziecie ciekawą instrukcję „Jak posługiwać się niezbędnikiem ?” tzn. jak odczytywać oznaczenia znajdujące się wzdłuż poszczególnych stron przewodnika.
Po drugie na końcu niezbędnika na dwóch stronach umieszczono ciekawy miniatlas pienińskich kwiatów ze zdjęciami i krótkimi opisami.
Pozostałą zawartość Niezbędnika Pieniny 3 w 1 prezentuję na zdjęciach poniżej wraz z opisami.
str 1 – schemat szlaków turystycznych

 

 

Spis treści

 

Spis panoram i miejscowości

 

Pienińskie ABC

 

Mapa przełomu Dunajca  1: 25 000

 

Mapa – Jezioro Czorsztyńskie i okolice

 

Mapy przestrzenne

 

Przewodnik – opisy szlaków

 

Opisy pienińskich miejscowości

 

Mapa Krościenka

 

Mapa Szczawnicy

 

Pienińskie it

 

Co warto zobaczyć

 

Mapa krajoznawcza regionu

 

Mapa turystyczna – Pieniny Spiskie  1: 25 000

 

 

Mapa turystyczna – Pieniny Właściwe i Małe

SZCZAWNICA 3 W 1 – NIEZBĘDNIK TURYSTYCZNY

I kolejny niezbędnik. Tym razem w nieco innej szacie graficznej. Format identyczny jak poprzednich pozycji 18 x 12 cm. Jedyną różnicą jest to iż jest on na wygodnej spirali oraz nie jest do niego dołączona oddzielna mapa. Jest również blisko o połowę mniej obszerny niż niezbędniki Pienin czy Bieszczad i liczy 48 stron. Nie zawiera dodatkowej foliowej okładki ale za to sama okładka jest wiele grubsza i sztywniejsza. Zakupić można go TUTAJ w cenie 10,00 zł.
Na przedniej okładce znajduje się spis treści a po jego rozłożeniu mała mapa Szczawnicy wraz z legendą.

 

 

Kolejne strony jak można się domyślić to Szczawnickie ABC oraz mapy przestrzenne.
Szczawnickie ABC

 

Mapy przestrzenne

Resztę niezbędnika to przewodnik z czasami przejść, opisami szlaków i ilością kilometrów. A więc znów bez większych niespodzianek.
Ostatnie sześć stron to szczawnickie it oraz wykaz miejsc które warto zobaczyć.
Szczawnickie it

 

Co warto zobaczyć
Tylnia okładka to składana mała mapa: od środka Pienin Właściwych a z zewnątrz Małych Pienin w skali 1: 42 000.
Pieniny Właściwe 1: 42 000

 

Małe Pieniny 1: 42 000

KRYNICA 3 W 1 – NIEZBĘDNIK TURYSTYCZNY

Znów niczym szczególnym nie różni się on od niezbędnika Szczawnicy. Liczy 60 stron i można zakupić go TUTAJ w cenie 10,00 zł. Podręczny format 18 x 12 cm. Wnętrze i ułożenie zawartości jest niemal identyczne jak poprzedniej pozycji co przedstawiam na poniższych zdjęciach.

 

 

Mapa krynicy w skali 1: 15 000

 

Krynickie ABC

 

Mapy przestrzenne

 

Krynica – spacer po centrum, opis atrakcji

 

Przewodnik po szlakach turystycznych

 

Plan Krynicy – część północna

 

Plan Krynicy – część południowa

 

Plan Krynicy centrum w skali 1: 5 000 oraz krynickie it

 

Co warto zobaczyć ?

 

Mapa krajoznawcza regionu

 

Mapa Beskidu Sądeckiego w skali 1: 87 000
Posiadać posiadam wszystkie wyżej zaprezentowane niezbędniki. Czy będę ich używała ? Ciężko powiedzieć. W domu przy planowaniu trasy zapewne przewodnik czy opis atrakcji może okazać się pomocny. W trasie ? Raczej nie. Jestem zwolennikiem wcześniejszego zaplanowania trasy, trzymania się obranego na początku planu i jednak poleganiu przede wszystkim na dobrej i dokładnej mapie. A jakie są Wasze odczucia ? Czy ktoś ma i używa bądź ma zamiar zakupić którąś z powyższych pozycji do swojej górskiej biblioteczki ?
E.M.

You may also like...