Europa, Niemcy, Podróże nie koniecznie górskie, Przewodnik

Niemiecka Kolonia – informacje praktyczne w pigułce

W geograficznym skrócie

Kolonia (niem. Köln) to czwarte co do wielkości miasto w Niemczech (zaraz po Berlinie, Hamburgu i Monachium) o powierzchni 405 km2, położone nad rzeką Ren w zachodnich Niemczech (w kraju związkowym Nadrenia Północna – Westfalia).

Zdjęcie jak z pocztówki. Kolońska katedra
(niem. Kölner Dom) i Most
Hohenzollernów

Jest jednym z najważniejszych historycznych ośrodków kultu religijnego w Europie.

Źródło: https://www.google.pl/maps/place/Kolonia

Bezpośrednie loty do Kolonii z Katowic i Gdańska

Jednym z tanich i bezpośrednich sposobów na szybkie dostanie się do Kolonii jest lot z Katowic liniami WizzAir. Poniżej screen z przykładowym terminem, gdzie w jedną stronę za przelot z bagażem podręcznym zapłacimy już od 89 zł. To dla tych, którzy zamieszkują bardziej południowe krańce Polski.

Dla osób z północy dobrą ofertą są bezpośrednie loty z Gdańska już od 59 zł za osobę (oferta w terminie 23.05.2019 Gdańsk – Kolonia).


Źródło: https://www.wizzair.com.pl
Źródło: https://www.wizzair.com.pl

Komunikacja miejska

Komunikacja publiczna w Kolonii jest bardzo dobrze zorganizowana. Można powiedzieć, że wręcz intuicyjna. Nawet nie znając języka nie powinniście mieć problemu z odszyfrowaniem mapy komunikacji. Byliśmy wręcz zdziwieni, że tak dobrze szło nam poruszanie się po tym jednak dużym mieście.

Główna stacja kolejowa (dworzec główny) oznaczana jest skrótem Hbf, a w rozwinięciu Köln Hauptbahnhof . Jest to ścisłe centrum miasta. Znajduje się tu największa atrakcja turystyczna Kolonii, a zarazem jej symbol jakim jest kolońska katedra (niem. Kölner Dom). To tutaj znajdują się główne handlowe ulice miasta i największe skupisko sklepów.

Hauptbahnhof – dworzec główny w Kolonii

Z dworca głównego (Hbf) można dowolnie przesiadać się do autobusów, tramwajów czy metra. Funkcjonuje szybka kolej miejska pod nazwą S-bahn oraz niezwykle rozległa sieć metra tzw. U – bahn, z którego to korzystaliśmy najwięcej, poruszając się pomiędzy kolejnymi atrakcjami miasta.

Plan metra U-bahn

Wielkim plusem jest to, że komunikacja miejska w Kolonii jest ujednolicona. Oznacza to, że bilet zakupiony np. w autobusie posłuży Wam również w dalszej podróży tramwajem lub metrem, w zależności od tego gdzie docelowo chcecie dotrzeć (po przesiadce na S- lub U-bahn). Pod względem biletów miasto podzielono na regiony. I tak przykładowo centrum miasta posiada oznaczenie 1b.

Bilety kupić można zazwyczaj na każdej stacji metra i przystanku, jak również w metrze, tramwajach lub na dworcu głównym.

W zależności od tego co zaplanowaliście, dostępne są różne opcje biletów. Bilet krótki, to koszt 2,90 euro od osoby dorosłej (na podstawie cennika z 2018 roku). To dobra opcja kiedy nie planujecie wielu przejazdów i przesiadek.

Bilet krótki dla osoby dorosłej

Kiedy planujecie dłuższe przerwy pomiędzy zwiedzanymi atrakcjami, fajną opcją jest możliwość zakupienia biletu całodniowego, który nie ogranicza Was w żaden sposób, a przy wielu przejazdach cenowo o wiele korzystniej się to kalkuluje (8,60 euro).

Cennik biletów

Z naszego miejsca zamieszkania podczas pobytu (Neubrückokoło 7 km od centrum Kolonii) zazwyczaj udawaliśmy się na przystanek o nazwie Neumarkt . Dostawaliśmy się tam korzystając z autobusu do miejscowości Marheim, a następnie tramwajem do centrum. Znajduje się tu zarówno podziemna stacja metra, jak i kolej naziemna. Wariantów możliwych przesiadek jest bardzo wiele. W około kwadrans dotrzecie stąd pod katedrę na dworzec główny, wędrując ciekawymi uliczkami miasta.

KölnCard – tańsze zwiedzanie Kolonii

Niezależnie od tego czy planując wizytę w Kolonii, zdecydujecie się na odwiedzenie muzeów czy rejs statkiem po Renie, możecie liczyć na zniżki nabywając kartę KölnCard.

Źródło:https://www.koelntourismus.de

Karta gwarantuje przede wszystkim :

-bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej w Kolonii (autobusami i pociągami)

-zniżki do 50 % na liczne atrakcje i wstępy do muzeów i wycieczki po mieście z przewodnikiem,

-zniżki do 20 % w restauracjach,

-zniżki na zakupy do 15 %

Karta ważna jest 24 lub 48 godzin od momentu pierwszego jej użycia. Kartę zakupić można dla 1 osoby lub dla grupy 5-ciu osób.

Karta 24 godzinna to koszt 9 euro dla jednej osoby lub 19 euro dla grupy.

Karta 48 godzinna to koszt 18 euro dla jednej osoby lub 38 euro dla grupy.

Za dodatkową opłatą kartę można zamówić do domu (wysyłka pocztą) lub też samemu ją wydrukować. Wszystkie szczegółowe informacje na temat karty znajdują się TUTAJ.

W kolejnym wpisie przedstawię Wam godne uwagi miejsca w Kolonii, w które warto się udać oraz atrakcje, z którymi warto się bliżej zaznajomić. W skrócie – co warto zobaczyć w Kolonii ;).

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *