Europa, Niemcy, Podróże nie koniecznie górskie

Kolonia w 3 dni – plan zwiedzania dla wygodnych (część 1)

A może by tak wyskoczyć na przedłużony weekend do naszych zachodnich sąsiadów ? Czemu nie ! Niemiecka Kolonia nad Renem to piękne, czwarte co do wielkości miasto Niemiec, w którym można miło i ciekawie spędzić czas. 3 dni w zupełności wystarczą, aby poznać jej najbardziej atrakcyjne zakątki. Atrakcji tu sporo. Nie każda jednak warta jest odwiedzenia. Te najciekawsze, których pominąć nie można zebrałam w niniejszym wpisie, dzieląc je na dni. Zapraszam na część 1.

Wszystkie najważniejsze informacje praktyczne dotyczące: tanich i bezpośrednich lotów do Kolonii, komunikacji, czy cen biletów znajdziecie w poniższym wpisie:

DZIEŃ 1

1.Katedra w Kolonii –  (niem.Kölner Dom)

Największy kościół w Kolonii, będący wizytówką miasta jak i całych Niemiec, znajduje się w centrum obok dworca głównego (niem. Hauptbahnhof). Każdy Kolonię kojarzy od razu ze słynną katedrą, znajdującą się na większości pocztówek. Warto poświęcić nieco więcej czasu na jej zwiedzanie i obowiązkowo wejść na wieżę.

Obecna świątynia wybudowana jest w stylu gotyckim i robi niesamowite wrażenie. Jest tak duża, że nie ma możliwości ujęcia jej piękna w całości zwykłym aparatem fotograficznym. 144 metry długości, 86 metrów szerokości i 157 metrowe wieże po prostu nie mieszczą się w kadrze. Jej budowa w obecnym kształcie trwała niemal 600 lat od roku 1248 do 1880 (z przerwami). To druga na świecie (wysokością) budowla sakralna w stylu gotyckim i trzecia pod względem powierzchni (7000 m2)

Kolońska katedra znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO od roku 1996.

Wnętrze cechuje się sztuką zarówno średniowieczną jak i nowożytną i nowoczesną. Wysokie okna zdobią przepiękne, kolorowe witraże. Znajduje się tu wiele relikwii, z czego najważniejszą jest sprowadzona z Mediolanu relikwia Trzech Króli. Dzięki niej Kolonia obok Rzymu, Jerozolimy, Santiago de Compostela czy Akwizgranu jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na Świecie.

Na wieżach katedry znajduje się aż 12 dzwonów w tym Dzwon Świętego Piotra, będący największym bijącym dzwonem w Europie. Cztery z nich to dzwony gotyckie z XIV i XV wieku.

Za odpłatnością 4 euro od osoby (ceny z 2018 roku) wejść możecie na wieżę, skąd roztacza się panorama na Ren i Kolonię. Trzeba pokonać trochę schodów, ale warto się nieco pomęczyć.

2. Bezpośrednie okolice katedry i obowiązkowa kawa

Kiedy zwiedzicie katedrę warto udać się w jej bezpośrednie otoczenie. Na placu obok dworca głównego można odpocząć nieco przy tutejszej fontannie i wypić kawę za rokiem wcinając na przykład gofra czy inne słodkości w znanej niemieckiej piekarnio – cukierni Merzenich, a nawet zrobić zakupu w sklepie Louis Vuitton ;). (to propozycja dla tych, których stać :P). Obok katedry znajduje się muzeum, w którym oglądnąć możecie starorzymską biżuterię czy mozaiki  RömischGermanischen Museums. Jako, że za muzeami nie przepadami, to też odpuściliśmy sobie tę przyjemność, poświęcając się dalszemu zwiedzaniu „na powietrzu”.

Pamiątkowe przy fontannie
Czas na kawusię i gofra 😉

3. Most Hohenzollernów, deptak nad Renem i
Gürzenichstrasse

Po kawie udajemy się wzdłuż katedry nad Ren. Tam wychodzimy na najsłynniejszy most w Kolonii – most Hohenzollernów, będący jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych miasta. Razem z katedrą stanowi nieodłączny obrazek wielu pocztówek i pamiątek.

Most budowany był w latach 1907 – 1911. Oprócz torów znajdują się na nim chodniki dla pieszych i ścieżki rowerowe i to co nas zaskoczyło – niezliczona ilość przypiętych kłódek. Przez 10 lat ich waga osiągnęła spektakularne 40 ton. W sierpniu 2018 roku zapadła decyzja o ich usunięciu, ze względów bezpieczeństwa. Kłódki wprawiane w ruch poprzez przejeżdżające pociągi, niszczą most. Czy jeszcze się tam znajdują ? Tego nie wiem. Fajnie, że nam udało się je jeszcze zobaczyć, bo naprawdę robiły niesamowite wrażenie.

Wędrując wzdłuż nich przechodzimy na drugą stronę mostu i schodzimy na deptak.

Na moście Hohenzollernów – z 40 tonami kłódek
Ren w całej okazałości widziany z mostu

Deptak nad Renem to świetne miejsce, aby posiedzieć, pospacerować i miło spędzić czas. Mamy z niego świetną panoramę na katedrę i cały most oraz słynne trzy apartamentowce w kształcie wywróconego L, gdzie swoje mieszkania mają takie osoby jak np. Lukas Podolski.

Katedra kolońska i Most Hohenzollernów widziane z deptaka nad Renem
I jeszcze raz deptak – świetne miejsce

Deptakiem przechodzimy na widoczny po drugiej stronie kolejny, pobliski most. Przechodzimy nim na stronę miasta, gdzie znajduje się katedra. Teraz idziemy ponownie w okolice dworca głównego, jedną z ulic handlowych miasta Gürzenichstrasse, mijając kolejne sklepy.


Gürzenichstrasse
Niemieckie uliczki

Kierując się w stronę katedry, natrafiamy na ciekawy sklep z przeróżnymi figurami, ozdobami i innymi cudami z całego świata. Ceny niektórych rzeczy były wręcz kosmiczne. Kilka zdjęć z jego wnętrza w poniższej galerii.

Tak kończymy dzień 1. W kolejnych częściach dzień 2 i 3.

You may also like...

2 Comments

  1. Mieszkam w okolicach Bonn i często odwiedzam Kolonię. Mamy 2020 rok A kłódki jak były tak dalej są na moście obok katedry

    1. Dobrze wiedzieć. Widać władze wiele mówią, ale mało robią 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *