Poradnik

Jaką mapę wybrać w góry ? – z cyklu praktyczne porady

Dzisiaj na blogu post z cyklu praktycznych porad – jaką mapę wybrać w góry ? Postaram się przekazać Wam najważniejsze informacje jakimi powinniśmy kierować się kupując mapę przed wyjazdem – a dokładnie na co powinniśmy zwrócić uwagę.
Wiadomo, że pamięć bywa zawodna. Zaplanować trasę można wcześniej sądząc, że żadna mapa potrzebna nam nie jest. No nie byłabym tego jednak taka pewna. Bywa różnie. A nóż zastanie nas burza i trzeba będzie szybko zejść ze szczytu najbliższym szlakiem, którego możemy nie znać.I co wtedy ? A no jesteśmy w lesie – w przenośni i dosłownie (gdzieś tam jednak zajdziemy ale lepiej wiedzieć jak wrócić do punktu startu na szlak).
Mapa jest podstawową rzeczą w jaką musimy się zaopatrzyć planując wypad w góry. Co najważniejsze to rzecz niezawodna. Kiedy wszystkie telefony, smartfony padają, baterie i powerbanki się rozładowują mapa zawsze była, jest i będzie najlepszym narzędziem orientacji na szlaku, której żadne zasilanie nie jest potrzebne.

Na co zwrócić uwagę wybierając mapę ?

1. SKALA MAPY

Wybierajcie mapę z jak najmniejszą skalą. Dlaczego ? Bo im mniejsza skala tym dokładniejsza jest mapa. Najlepiej szukać map w skali od 1 : 20 000 do 1: 30 000. Najwięcej jest jednak map w skali 1 : 50 000 czy 1: 65 000.

2. CZYTELNOŚĆ MAPY

Za czytelność mapy odpowiada jej cieniowanie oraz siatka szlaków. Na pierwszy rzut oka powinnyśmy móc odróżnić lasy czy polany od gór i skał. Nie wybierajmy mapy na której niczego nie możemy się dopatrzeć a sama mapa stanowi jedną nieczytelną dużą plamę. Kolejną kwestią wpływającą na czytelność mapy jest oznaczenie szlaków turystycznych. Ważne aby odznaczały się one wyraźnymi kolorami na tle całości. Wiele map oprócz szlaków pieszych zawiera dodatkowo zaznaczone np szlaki rowerowe. Kupując dokładniejszą mapę nie będziemy musieli kupować kolejnej w przyszłości.
W dalszej części postu dla porównania zestawiłam dla Was zdjęcia map (okolica Doliny Pięciu Stawów w Tatrach Wysokich),  które posiadam w różnej skali i z różnym cieniowaniem abyście samo mogli ocenić ich czytelność i rodzaje map jakie moim zdaniem są warte Waszego zainteresowania.

3. ZAZNACZONE CZASY PRZEJŚĆ

Znajdziecie je już niemal na każdej mapie. Mniej lub bardziej czytelne i dokładne ale jednak są. Jest to bardzo przydatny element mapy. Przynajmniej wiadomo ile drogi jeszcze przed nami. Jeśli nie są oznaczone na mapie, którą akurat przeglądacie w sklepie to odpuśćcie ją sobie.

4. MATERIAŁ Z KTÓREGO JEST WYKONANA

Rozróżniamy kilka rodzajów map pod kątem materiału z którego jest wykonana.
Najtańszą będzie zapewne mapa papierowa. Zalety ? Przede wszystkim jest to właśnie jedna z najtańszych i najlżejszych map. Wada ? Bardzo podatna na uszkodzenia – podczas składania i rozkładania, deszczu, wiatru mapa przeciera się na zgięciach, staje się tam nieczytelna i w ogóle jest wówczas do bani. Sposób wypróbowany przeze mnie ? Kupcie taśmę bezbarwną i oblepcie nią waszą mapę – takie domowe laminowanie. Sprawdza się w 100 % ! 🙂
Bardziej trwałe od map papierowych są mapy foliowane posiadające dodatkową powłokę ochronną. Raczej nie straszne im warunki atmosferyczne. Kosztują kilkanaście złotych i jest to chyba najbardziej rozsądna inwestycja moim zdaniem.
mapy laminowane, które również możecie spotkać. Zaletą jest na pewno to że mogą służyć nam latami dopóki laminat nie ulegnie uszkodzeniu. Łatwo można złożyć ją do stanu że tak powiem przed rozłożeniem z czym często mamy problem ;). Wady ? Po pierwsze są o wiele droższe od map papierowych czy foliowanych, po drugie są ciężkie, grube i dosyć niewygodnie się nimi operuje chcąc rozłożyć mapę na jednym konkretnym fragmencie

5. Ostatnia porada przy wyborze mapy – im nowsza tym lepsza – oczywista oczywistość 🙂

Porównanie map dostępnych na rynku i nasze typy

 

Przykład 1 Mapa wg mnie najlepsza jeżeli chodzi o Tatry PolskieMapa turystyczna TATRY POLSKIE 3 w 1

Zestaw 3 map papierowych w dodatkowym foliowym mapniku,
Skala 1 : 20 000,
Wydawnictwo WIT,
Śmiesznie niska cena 10 zł !

Mapy zawierają :

 • Czasy przejść na szlakach
 • Dokładny przebieg znakowanych szlaków z podziałem trudności
 • Informacje o sztucznych ułatwieniach na szlakach
 • Informacje o terminach zamknięcia szlaków i ich zimowych przebiegach
 • Dane o zalecanym kierunku poruszania
 • Informacje i panoramy widokowe
 • Szlaki piesze, narciarskie i rowerowe

Mapy obejmują: 1) Rejon Doliny Kościeliskiej i Chochołowskiej, 2) Rejon Giewontu i Czerwonych Wierchów,  3) Rejon Polskich Tatr Wysokich

Jak widzicie poniżej na zdjęciu mapa jest jasna, czytelna, nie ma na niej niepotrzebnego chaosu. Dla mnie bomba – właśnie takich map szukałam i polecam z czystym sumieniem ! 🙂

Mapa turystyczna 3w1 Tatry Polskie, skala 1 : 20 000 – Rejon Polskich Tatr Wysokich, wyd. WIT

 

Przykład 2 – jeśli chcecie udać się również w Tatry Słowackie polecam kolejną mapę od wydawnictwa WIT Tatry Polskie i Słowackie (Zachodnie i Wysokie) 2 w 1.

Jest to zestaw 2 map foliowanych a więc bardziej trwałych niż poprzednie, znajdujących się dodatkowo w foliowym mapniku,
Równie świetna skala 1 : 25 000,
Wydawnictwo WIT,
Cena 19 zł

Mapa 1 obejmuje Polskie i Słowackie Tatry Wysokie
Mapa 2 obejmuje Polskie i Słowackie Tatry Zachodnie

Mapy zawierają szlaki piesze, narciarskie i rowerowe

Informacje od producenta:
Dwuczęściowa mapa zawiera:
 • Satelitarne odwzorowanie skał
 • Zróżnicowanie trudności szlaków
 • Siatkę GPS
 • Czasy przejść na szlakach
Mapa turystyczna TATRY 2w1 przedstawia na dwóch arkuszach całe Tatry podzielone wg ogólnie przyjętej zasady na Tatry Wysokie i Zachodnie:
1) Mapa TATRY WYSOKIE
Obejmuje obszar Tatr Wysokich i Bielskich. Od wschodniej granicy Tatr (Kotlina Tatranská  i Tatranská Lomnica) po Dolinę Cichą Liptowską na zachodzie i od północy (Zakopane, Ždiarske sedlo, Ždiar) po miejscowość Tatranská Štrba, Nová Lesná na południu.
Na arkuszu Tatr Wysokich oprócz legendy znajdują się przepisy obowiązujące w parkach narodowych.
2) Mapa TATRY ZACHODNIE
Obejmuje obszar od wschodu (Dolina Bystra, Kasprowy Wierch, Dolina Cicha Liptowska) po zachodnią granicę Tatr (Hutianske sedlo, miejscowości Huty, Kvačany) i od północy (Zakopane, Oravský Biely Potok) po Bobrovec, Pribilinę na południu.
Na arkuszu Tatr Zachodnich znajdują się porady praktyczne dla turystów oraz przepisy obowiązujące w parkach narodowych.
Szlaki turystyczne na mapie zostały podzielone na trzy kategorie trudności, zależne od ekspozycji, stromizny ścieżki a także jej podłoża. Podział ten dotyczy szlaków przy optymalnych warunkach pogodowych (sucha skała, brak pokrywy śnieżnej).

Poniżej wykonałam znów zdjęcie rejonu Doliny Pięciu Stawów w Tatrach Wysokich. Mapa jest równie czytelna i przejrzysta jak poprzednia, nie da się ukryć. Zawierają jedynie nieco inne cieniowanie.

Mapa turystyczna 2w1 Polskie i Słowackie Tatry Wysokie i Zachodnie, skala 1 : 25 000, wyd. WIT

 

Mapa 2 w 1 po rozłożeniu – Polskie i  Słowackie Tatry Wysokie

Przykład 3 – Mapa wydawnictwa Compass Tatry Zakopane w skali 1: 65 000 – praktyczna mapa kieszonkowa.

Była to pierwsza mapa, którą zakupiłam chyba w Empiku za kilka złotych bodajże za 5,90 zł. Mapa jest foliowana i trwała, mała i praktyczna. Ze względu na dużą skalę nie ma w niej takich szczegółów jakie możecie znaleźć w poprzednich opisanych mapach od wydawnictwa WIT. Zaznaczone są na niej kolorami szlaki turystyczne po polskiej stronie Tatr wraz z czasami przejść oraz wysokościami szczytów. Jeśli potrzebuje ktoś małą poręczną mapę całych Polskich Tatr aby się wspomóc na szlaku i nie zabłądzić to jak najbardziej można na nią zwrócić uwagę. Jest ona jednak bardzo ogólna. Na stronie wydawnictwa Compass jej nie znalazłam więc możliwe że została wycofana ze sprzedaży.

Możecie jednak na zdjęciu poniżej zobaczyć jak wygląda skala 1 : 65 000.

Praktyczna mapa kieszonkowa Tatry i Zakopane, skala 1: 65 000, wyd. COMPASS

 

Mapa kieszonkowa w całości

 

Przykład 4 – Przewodnik i mapa 2 w 1 Karkonosze od wydawnictwa ExpressMap w skali 1 : 60 000.

Mapa laminowana
Skala 1: 60 000
Dosyć wysoka cena – w sklepie internetowym na stronie producenta 24 zł
Podzielona na małe sekcje przez co dobrze się ją składa
Mapę powyższą zakupiłam w 2015 roku kiedy planowałam tygodniowy wyjazd w Karkonosze. Jest z nią ten problem, że sama mapa turystyczna nie dosyć że jest w nie najlepszej skali to jeszcze zajmuje może 1/7 całej powierzchni. Większość zajmuje po jednej stronie mapy przewodnik turystyczny po miejscach wg wydawcy wartych odwiedzenia w Karkonoszach i dodatkowo mapa Karkonoszy w skali 1 : 220 000 (!), która  jak dla mnie jest mapą samochodową.
Mapa i przewodnik 2w1 Karkonosze, wyd. ExpressMap – strona 1
Po drugiej zaś stronie znajduje się mapa turystyczna właśnie w skali 1 : 60 000 z zaznaczonymi siedmioma trasami turystycznymi (każda innym kolorem). Trasy te dodatkowo są opisane wraz z podaniem ciekawych miejsc na każdym szlaku, małą mapką wysokościową i zdjęciami. Całość jest dla mnie jednak jakaś taka chaotyczna.

 

Mapa i przewodnik 2w1 Karkonosze, skala 1: 60 000, wyd. ExpressMap
Mapa i przewodnik 2w1 Karkonosze, wyd. ExpressMap – strona 2
Ta mapa to jednak nie moja bajka. Wolę sama planować trasę i miejsca, które chcę odwiedzić. Raczej nie zakupię już takiego rodzaju mapy.
Chcąc jednak poznać miejsca, w które możecie się udać w danym rejonie a o którym nie macie zielonego pojęcia warto propozycję rozważyć.
Post będę aktualizowała w miarę testowania kolejnych map. Jak na razie dla nas na tle dotychczas użytkowanych zdecydowanie zwyciężają mapy wydawnictwa WIT. Tanio, solidnie i szczegółowo.
E.M.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *