Odzież outdoorowa, Recenzje i testy

Buty trekkingowe Chiruca Yucatan Pro GTX – test i recenzja

Podczas realizacji projektu „100 szczytów na 100-lecie niepodległości” Wojtek testował buty Chiruca Yucatan Pro GTX. Model zbiera od dawna w sieci masę pozytywnych opinii. Wiele osób nie zamieniłoby go na żaden  inny. Mój towarzysz wędrówek przetestował, a ja po przeprowadzeniu wywiadu ubrałam to w słowa. Zapraszam na opis modelu i recenzję.

Źródło: www.chiruca.pl

Wykonanie i przeznaczenie

Model Yucatan Pro GTX  o wadze 460 g należy do linii Multifunction. Co to oznacza ? Że sprawdzić ma się zarówno w górach podczas trekkingu, biegów, jak i podczas biwaku, spaceru czy wypadu na miasto. Dostępny jest w rozmiarach od 38 do 46. Zainteresować może się nim zarówno płeć piękna jak i mężczyźni.

Cholewka wykonana została z hydrofobowego nubuku oraz bardzo trwałego materiału Cordura®. 

Zastosowana membrana Gore-Tex® i wewnątrzna wyściółka Extended Comfort charakteryzuje się nieprzemakalnością oraz wysokimi zdolnościami odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Stopa pozostaje sucha i zachowuje komfort termiczny.

Zimowo na bieszczadzkim szlaku

Przód buta jest dodatkowo wzmocniony gumą co uważam za obowiązkowy element butów, które mają służyć podczas górskich wędrówek.

Chyba największą zaletą modelu jest podeszwa Vibram® Octopus. Jest ona nie tylko lekka i elastyczna, ale co najważniejsze absorbuje wstrząsy i jest bardzo wytrzymała.

But ma być niezwykle komfortowy, a satysfakcję mamy nie tylko czerpać z ładnego wyglądu (fakt model jest bardzo ładny wizualnie), ale przede wszystkim z ich jakości. Co stwierdził o nich sam użytkownik ?

 

Na tatrzańskim szlaku po całym dniu wędrówki

Testy w terenie i opinia użytkownika

Do momentu otrzymania modelu Chiruca Yucatan PRO GTX Wojtek testował typowe buty podejściowe znanej marki outdoorowej. Można powiedzieć, że uważaliśmy je za buty z wyższej półki, które warte są swojej ceny (wahającej się od 400 do 600 zł). Celowo nie wymieniam marki i nie podaję ceny. Mimo iż wydawały się wygodne i nie było widać po nich większych śladów użytkowania, to po całym dniu górskiej wędrówki stopy zaczynały boleć. Jakież było jego zdziwienie po przerzuceniu się na model Yucatan PRO GTX. Problem zniknął i to całkowicie.

Jak sądzę stało się tak za sprawą świetnej podeszwy amortyzującej i absorbującej wstrząsy. Komfort użytkowania w skali od 1 do 10 Wojtek ocenia na maksimum.

Wszelkie podejścia na tatrzańskich szlakach przebiegły gładko i sprawnie.

Podczas wejścia na Kościelec
Na Kościelcu 2 155 m n.p.m.

Podczas wielokrotnych górskich wędrówek, bez wcześniejszego rozchodzenia nie przyczyniły się do bolesnych otarć. Dajemy więc kolejny duży plus.

Buty sprawdziły się nie tylko w Tatrach na trudnych technicznie szlakach ( w tym na podejściu na Rysy), ale również w Beskidach i Bieszczadach. Na swojej drodze napotkały nie tylko suche ale i mokre skały, asfaltowe i szutrowe ścieżki, błoto, jesienne mokre liście oraz śnieg.

Model świetnie poradził sobie na bieszczadzkich, zaśnieżonych szlakach przy niskiej temperaturze, a membrana Gore-tex jak zawsze zdała egzamin na 6.

Kolejny plus należy się za solidne sznurówki i mocne, metalowe mocowania.

Podsumowując słowami Wojtka – Są świetne, no i tyle – tak więc nie śmiem nawet podważać opinii wymagającego jednak użytkownika ;). Z czystym sumieniem polecamy.

Poniżej kilka zdjęć z tegorocznych wędrówek i Chiruca Yucatan PRO GTX w akcji.

Na beskidzkich szlakach

W drodze na Makowicę w Beskidzie Sądeckim
Radziejowa w Beskidzie Sądeckim

Podczas wędrówki na Lubomir w Beskidzie Makowskim/Wyspowym

Na tatrzańskich szlakach

Na Przełęczy Karb w Tatrach polskich
Zejście z Kościelca
Chata pod Rysami

W bieszczadzkim śniegu

W drodze na Tarnicę
Przełęcz M. Orłowicza
Wędrówka na Smerek
Na szczycie Smerka

Pozdrawiam górsko,

Edyta/Pod szczytem

Po 100 szczytów na 100-lecie niepodległości Polski wędrowaliśmy w butach marki Chiruca – sponsora projektu 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *