Odzież outdoorowa, Recenzje i testy

Buty trekkingowe Chiruca Marbella Gore-tex – test i recenzja

Buty Chiruca Marbella to kolejny model, który poddałam testom w ramach realizowanego projektu „100 szczytów na 100-lecie niepodległości”. Zapraszam na opis i recenzję.

Wykonanie – Gore-tex, Cordura, Vibram

Chiruca Marbella wpadły mi w oko już podczas przeglądania dostępnych na rynku modeli tej hiszpańskiej marki. To niskie buty podejściowe. Szczególnie mój wzrok przyciągnęły dzięki wyrazistym i pełnym życia kolorom, za sprawą których świetnie prezentują się na górskim szlaku. A że kolory uwielbiam to zdecydowałam się na ich wypróbowanie w terenie. To model dedykowany dla Pań, dzięki czemu lepiej dopasowuje się do anatomii damskich stóp.

Cholewka buta wykonana jest z mocnej poliestrowej, zaimpregnowanej tkaniny. Materiał wyposażony jest w oddychającą siateczkę. W miejscu zdobienia but wykonany jest z bardzo wytrzymałego materiału Cordura® . Duży plus daję za wzmocniony nosek i niską wagę (około 300 gram).

Model wyposażony jest dodatkowo w membranę Gore-Tex, pozwalającą stopie oddychać i chroniącą przed wilgocią.

Śródpodeszwa butów  wykonana została z formowanej pod ciśnieniem pianki poliuretanowej, dzięki której tłumione są wszystkie wstrząsy, a tym samym zmniejszają się obciążenia przenoszone przez stawy. W butach zastosowano podeszwę Vibram Pillow, która dzięki kształtowi bieżnika bardzo dobrze sprawdza się w trudniejszym terenie i gwarantuje świetną przyczepność i stabilizację zarówno podczas podejścia jak i podczas schodzenia.

Testy w terenie i moje odczucia

Niskie buty wybrałam przede wszystkim na wędrówki od późnej wiosny do jesieni. Potrzebowałam lekkiego, uniwersalnego modelu, który będę mogła wykorzystać zarówno w Tatrach jak i pozostałych polskich, górskich pasmach. Sam wygląd jest na tyle uniwersalny, że założyć mogę je nie tylko na górski szlak, ale również na co dzień.

Buty Chiruca Marbella testowałam w ostatnich miesiącach, realizując projekt 100 szczytów na 100-lecie niepodległości. Wędruje się w nich naprawdę świetnie. Są wygodne i dobrze dopasowały się do stóp, a to cenię sobie najbardziej. Bardzo ważne jest dla mnie również wzmocnienie modelu na przodzie, który chroni przed uszkodzeniami i na dłużej utrzymuje buty w „dobrej kondycji wizualnej”.

Szlak na Radziejową z Obidzy w Beskidzie Sądeckim

Wybrałam rozmiar nieco większy niż noszę na co dzień, gdyż ten był zbyt dopasowany. Należy pamiętać, że podczas górskich wędrówek nasze stopy zachowują się nieco inaczej niż podczas wędrówki płaskim terenem. Podczas podchodzenia stopa przesuwa się w tył, a podczas schodzenia do przodu. Dlatego tak ważne jest, aby mogła się dostosowywać do warunków na szlaku a przy tym aby wędrowało się nam komfortowo, a buty nie obcierały. Wybór nieco większego rozmiaru pozwolił uniknąć jakichkolwiek problemów.

Pod względem przyczepności model świetnie sprawdził się na tatrzańskich szlakach zarówno podczas podchodzenia jak i schodzenia. Podeszwa dobrze absorbowała wstrząsy, a każda wędrówka przebiegła mi niezwykle sprawnie.

Na Grani Otargańców w zachodnich Tatrach Słowackich

Podczas realizowania projektu model dosyć mocno eksploatowałam. Buty nie uległy jednak żadnym uszkodzeniom i nie straciły na uroku.

Wybierając ten model, nie zależało mi na jego wodoodporności (ale akurat był w pakiecie) gdyż nie zamierzałam wykorzystywać go zimą. Pod tym względem nie mogę więc wiele napisać. Membrana zdała jednak test na mokrych i błotnistych, beskidzkich szlakach. Zazwyczaj wędruję przy pewnej pogodzie, więc butów nie miałam okazji przetestować  w ulewnym deszczu.

Na Grani Otargańców

Chiruca Marbella stały się moimi ulubionymi butami trekkingowymi spośród tych jakie posiadam. Myślę, że będą mi jeszcze bardzo długo towarzyszyły podczas moich górskich wojaży. Nie mam im niczego do zarzucenia. Poniżej jeszcze kilka zdjęć w testowanym modelu.

Na Radziejowej – najwyższym szczycie Beskidu Sądeckiego
Szczyt Kordowiec – Beskid Sądecki
Chatka pod Niemcową – a dokładnie na Trześniowym Groniu (Beskid Sądecki)

Pozdrawiam górsko,

Edyta/Pod szczytem

 

Po 100 szczytów na 100-lecie niepodległości Polski wędrowaliśmy w butach marki Chiruca – sponsora projektu 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *